2013 Abes Trail Trek

Age Group Results

November 16, 2013


Results By ChampionChip 247


10K Run Men: Top Finishers 0-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
10K Run Women: Top Finishers 0-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59
10K Clyde/Athena Men: 0-99
10K Clyde/Athena Women: 0-99

10K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Popovitch Springfield IL 145 27 10 52:46.84 8:31/M
2 Chelby Albrecht Petersburg IL 137 29 12 53:59.39 8:42/M
3 Tammy Bumgarner Rochester, IL 144 40 19 55:16.56 8:55/M
Top

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Van Houten Pleasant Plains IL 157 13 31 59:27.55 9:35/M
2 Elizabeth Jeanblanc Athens IL 177 11 47 1:05:01.01 10:29/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ava Carmien Dewey IL 212 22 50 1:05:22.77 10:33/M
2 Bethany Carmien Springfield IL 138 24 51 1:05:22.80 10:33/M
3 Ashley Johnson Franklin IL 168 24 67 1:09:02.37 11:08/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Kos Chatham IL 111 29 35 1:00:31.24 9:46/M
2 Rachel Stout Springfield IL 128 26 36 1:00:37.79 9:47/M
3 Stefany Bragg Petersburg IL 227 27 78 1:14:17.69 11:59/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julie Wankel Petersburg IL 172 32 27 59:11.19 9:33/M
2 Betsey Evans Springfield IL 208 33 37 1:01:21.90 9:54/M
3 Shellie Brooks Havana IL 198 33 40 1:02:56.78 10:09/M
4 Lindsey Bradley Athens IL 132 32 45 1:04:06.01 10:20/M
5 Emily Sergot Pleasant Plains IL 127 33 55 1:05:56.98 10:38/M
6 Sarah Kaisner Springfield IL 170 34 62 1:07:28.68 10:53/M
7 Sheila Baker Bedford IN 152 31 84 1:18:18.15 12:38/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brett Stallone Springfield IL 217 37 52 1:05:25.14 10:33/M
2 Katie Doman Jefferson City MO 150 37 53 1:05:26.62 10:33/M
3 Jennifer Bright Springfield IL 186 35 61 1:07:24.04 10:52/M
4 Jennifer Snider Havana IL 140 37 63 1:07:28.87 10:53/M
5 Jamie Schumacher Franklin IL 188 37 74 1:12:06.45 11:38/M
6 Dianna Jones Springfield IL 142 38 83 1:17:13.36 12:27/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Funk Armington IL 210 42 30 59:19.23 9:34/M
2 Tiffany Powell Chatham IL 182 44 32 59:34.28 9:36/M
3 Amy Turasky Petersburg IL 129 44 39 1:02:56.38 10:09/M
4 Gretchen Henderson Troy IL 222 40 46 1:04:54.75 10:28/M
5 Angie Fletcher Athens IL 205 40 59 1:07:19.56 10:51/M
6 Sally Carter Springfield IL 203 41 60 1:07:22.88 10:52/M
7 Gloria Banasyznski Petersburg IL 189 41 66 1:08:42.41 11:05/M
8 Vicky Coontz Chatham IL 134 43 68 1:09:28.24 11:12/M
9 Wendy Van Houten Pleasant Plains IL 156 41 76 1:12:37.46 11:43/M
10 Elizabeth Pickerill Petersburg IL 153 43 90 1:25:52.65 13:51/M
11 Briena May E. Alton IL 218 43 94 1:29:28.93 14:26/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brenda Reiling Springfield IL 229 45 25 58:15.82 9:24/M
2 Stephanie Bartlett Hannibal MO 110 45 29 59:16.41 9:34/M
3 Sheila Viar Springfield IL 175 46 75 1:12:11.71 11:39/M
4 Sheryl Gregg Petersburg IL 155 45 79 1:14:33.94 12:01/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tina Simmermaker Springfield IL 192 54 28 59:11.66 9:33/M
2 Linda Brown Petersburg IL 220 51 33 59:35.43 9:37/M
3 Beth Twenhafel Mascoutah IL 209 50 81 1:15:54.32 12:15/M
4 Cindy McGrew Havana IL 234 51 85 1:18:43.75 12:42/M
5 Kristin Erchinger Santa Fe NM 181 51 89 1:22:25.58 13:18/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Erchinger Petersburg IL 223 55 82 1:16:37.29 12:21/M
2 Holly Grasch Springfield IL 163 56 93 1:28:51.11 14:20/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Higginson Springfield IL 171 42 1 47:40.64 7:41/M
2 Adam Solomon Petersburg IL 224 30 2 49:05.59 7:55/M
3 David Ealey Springfield IL 225 48 3 50:09.22 8:05/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Snider Havana IL 194 12 8 52:45.52 8:30/M
2 Drake Fletcher Athens IL 204 10 24 58:14.94 9:24/M
3 Christopher Egli Hopedale IL 238 11 34 1:00:07.09 9:42/M
4 Stihl Chalmers Oakford IL 202 13 41 1:03:43.74 10:17/M
5 Dylan Fletcher Athens IL 131 12 48 1:05:01.08 10:29/M
6 Kolbe Kinney Athens IL 315 11 49 1:05:01.31 10:29/M
7 Mitch Shelton Petersburg IL 103 0 65 1:08:40.06 11:05/M
8 Evan Richardson Oakford IL 166 14 71 1:11:54.43 11:36/M
9 Preston Njapa Springfield IL 190 14 72 1:12:00.56 11:37/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adam Booher Petersburg IL 230 24 64 1:07:58.45 10:58/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anton Grasch Springfield IL 164 28 92 1:28:51.05 14:20/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Coultas Springfield IL 146 31 4 50:10.16 8:05/M
2 Bryan Tippy Springfield IL 158 34 6 51:14.50 8:16/M
3 Daryl Johnson Morton IL 235 30 13 54:23.77 8:46/M
4 Grant Harris Palmyra MO 167 33 15 54:52.61 8:51/M
5 Mike O'Brien Springfield IL 185 34 18 55:16.38 8:55/M
6 Jonathan Field Springfield IL 178 32 54 1:05:27.20 10:33/M
7 Jason Sturdyin 109 30 88 1:22:16.21 13:16/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erik Rankin Bloomington IL 183 36 21 57:34.34 9:17/M
2 Dan Calloway Mount Auburn IL 179 39 23 58:14.71 9:24/M
3 Barry Calhoun Imperial MO 112 39 38 1:02:38.74 10:06/M
4 Jerald Setnicky Springfield IL 214 35 70 1:10:50.96 11:25/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keith Virden Springfield IL 197 40 9 52:45.75 8:30/M
2 Chris Snider Havana IL 195 40 14 54:39.01 8:49/M
3 Stephen Paca Springfield IL 151 43 20 55:24.96 8:56/M
4 Todd Hulen Arnold MO 139 43 22 57:34.62 9:17/M
5 Muzo Tabag Springfield IL 231 42 43 1:03:58.38 10:19/M
6 Peter Curtis Springfield IL 215 43 86 1:19:56.96 12:54/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shane Bumgarner Rochester IL 143 45 7 52:44.48 8:30/M
2 Todd Masten Petersburg IL 133 49 16 54:53.75 8:51/M
3 John Jordan Springfield IL 160 45 17 54:56.85 8:52/M
4 Robert Force Chandlerville IL 161 49 42 1:03:53.34 10:18/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Kincaid Springfield IL 216 54 11 53:57.53 8:42/M
2 Jerry Miller Athens IL 211 51 26 58:19.78 9:24/M
3 Len Rideout Chatham IL 226 50 44 1:04:03.07 10:20/M
4 David Booher Springfield IL 149 53 77 1:13:55.44 11:55/M
5 Ian Gregg Petersburg IL 191 50 80 1:15:26.12 12:10/M
6 Clayton Baker New Lenox IL 233 52 95 1:33:41.39 15:07/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Dungen 240 56 5 51:03.97 8:14/M
2 Rai Richardson Springfield IL 187 56 56 1:06:20.73 10:42/M
3 Phillip Boeur 108 59 69 1:10:28.15 11:22/M
4 Jon Rector Champaign IL 162 56 73 1:12:02.35 11:37/M
5 Daniel Greenman Springfield IL 228 57 87 1:22:11.90 13:15/M
6 Anthony Grasch Springfield IL 176 58 91 1:28:51.01 14:20/M
7 Danny Rothe Springfield IL 193 57 96 1:43:06.36 16:38/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Feeney Peoria IL 239 61 58 1:07:17.65 10:51/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Brubaker Chatham IL 184 67 57 1:07:13.81 10:50/M
 

10K Clyde/Athena

Top

Athena

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Claire Richardson Springfield IL 207 25 6 1:02:38.84 10:06/M
2 Melissa Cushman Athens IL 196 41 8 1:07:03.05 10:49/M
3 Kerma Yotter Chatham IL 213 38 10 1:22:31.11 13:19/M
4 Kelly Duppong Springfield IL 135 43 11 1:25:32.03 13:48/M
5 Katherine Ralston Orleans IN 147 27 12 1:25:52.50 13:51/M
6 Michelle Petersen Edinburg IL 136 38 13 1:27:26.97 14:06/M
7 Susan Nevitt Springfield IL 219 49 14 1:34:43.76 15:17/M
8 Emily Blossom Petersburg IL 148 31 15 1:36:45.82 15:36/M
9 Nina Rossini Springfield IL 221 57 17 1:43:06.58 16:38/M
Top

Clydesdale

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Auth Bloomington IL 154 46 1 59:06.34 9:32/M
2 Jim Herkert Petersburg IL 159 53 2 59:29.34 9:36/M
3 Jim Bragg Decatur IL 206 52 3 1:00:06.80 9:42/M
4 James Bragg Petersburg IL 169 27 4 1:01:03.13 9:51/M
5 Michael Caulk Pekin IL 165 24 5 1:01:47.24 9:58/M
6 Nicholas Voss Tolono IL 173 32 7 1:06:28.51 10:43/M
7 Dax Volle Springfield IL 180 23 9 1:14:11.64 11:58/M
8 Bob Skorczewski Edwardsville IL 126 29 16 1:40:30.54 16:13/M