StovePipe/RailSplitter Triathlon

Age Group Results

June 14, 2014


Results by ChampionChip 247


RailSplitter AG Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69
RailSplitter AG Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59
RailSplitter Clyde/Athena Men: 1-99
RailSplitter Clyde/Athena Women: 1-99

RailSplitter AG

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 13 Nicole Sommer 170 44 1 22:19.85 24:48/M 0:46.35 1 1:06:57.55 22.2mph 0:37.60 3 45:33.15 7:21/M 2:16:14.50
2 28 Romanie Walter 181 35 2 24:51.20 27:37/M 1:16.35 2 1:17:11.10 19.3mph 1:17.10 1 43:42.55 7:03/M 2:28:18.30
3 33 Lauren Hendrix 137 30 3 26:59.45 29:59/M 1:22.95 3 1:17:19.60 19.2mph 0:51.90 2 44:15.75 7:08/M 2:30:49.65
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 83 Kelsey Tucker 177 21 1 27:28.90 30:31/M 3:36.70 1 1:37:19.95 15.3mph 2:52.05 1 1:23:08.80 13:25/M 3:34:26.40
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 38 Andrea Berke 104 26 3 26:35.50 29:32/M 1:16.70 1 1:21:28.85 18.3mph 1:04.15 1 43:26.80 7:00/M 2:33:52.00
2 59 Victoria Bolf 107 29 2 26:15.10 29:10/M 1:58.30 2 1:23:39.60 17.8mph 3:23.25 3 54:49.15 8:50/M 2:50:05.40
3 61 Theresa Coen 115 27 4 36:25.10 40:28/M 1:45.50 3 1:28:10.30 16.9mph 0:35.35 2 48:18.15 7:47/M 2:55:14.40
4 68 Jessica Morris 156 25 1 25:15.35 28:03/M 3:56.60 4 1:32:24.70 16.1mph 1:21.30 4 56:23.35 9:06/M 2:59:21.30
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 45 Katie Sitzman 167 33 2 24:44.00 27:29/M 1:57.95 2 1:25:55.45 17.3mph 1:07.65 1 48:36.80 7:50/M 2:42:21.85
2 47 Katie Grojean 133 33 3 27:45.35 30:50/M 1:52.60 1 1:19:24.00 18.7mph 1:36.80 2 52:19.75 8:26/M 2:42:58.50
3 77 Lauren Moore 155 34 1 22:38.70 25:09/M 3:59.30 4 1:32:02.05 16.2mph 3:53.40 4 1:07:40.10 10:55/M 3:10:13.55
4 78 Valerie Creviston 117 34 4 36:44.45 40:49/M 2:55.25 3 1:28:54.10 16.7mph 2:06.35 3 1:00:44.75 9:48/M 3:11:24.90
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 76 Dana Boulukos 108 38 1 26:33.20 29:30/M 2:01.10 1 1:33:05.85 16.0mph 1:44.30 1 1:06:46.05 10:46/M 3:10:10.50
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 49 Lisette Caissie 111 40 3 33:58.40 37:44/M 2:01.45 1 1:17:02.60 19.3mph 1:48.95 1 48:38.70 7:51/M 2:43:30.10
2 64 Angela Cushing 119 40 2 31:49.85 35:21/M 1:14.50 2 1:22:39.85 18.0mph 0:45.10 3 1:00:40.85 9:47/M 2:57:10.15
3 66 Nicole Winkler 193 42 1 30:05.70 33:26/M 2:28.20 3 1:31:35.80 16.2mph 0:43.60 2 52:35.55 8:29/M 2:57:28.85
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 53 Lynn Staley 172 45 2 35:25.00 39:21/M 1:25.00 2 1:19:00.45 18.8mph 0:55.65 1 51:22.65 8:17/M 2:48:08.75
2 56 Mary Rogers 162 49 1 33:09.45 36:50/M 2:03.65 1 1:16:41.15 19.4mph 1:14.10 2 56:02.35 9:02/M 2:49:10.70
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 75 Christy Dillard 121 54 1 31:44.25 35:16/M 2:06.90 2 1:25:44.20 17.4mph 1:14.50 1 1:08:10.45 11:00/M 3:09:00.30
2 82 Rhonda Heinz 136 50 2 36:52.30 40:58/M 2:18.65 1 1:25:19.90 17.4mph 1:49.15 2 1:21:27.55 13:08/M 3:27:47.55
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 58 Teresa Telford 174 56 1 30:27.70 33:50/M 1:46.10 1 1:18:16.85 19.0mph 1:12.35 1 58:19.90 9:24/M 2:50:02.90
2 86 Pamela Endress 124 59 2 1:00:31.40 67:14/M 4:44.05 2 1:56:44.55 12.7mph 0:45.80 2 1:35:18.20 15:22/M 4:38:04.00
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Mark Vermeersch 180 28 1 20:58.45 23:18/M 0:46.15 1 1:01:27.85 24.2mph 0:47.35 2 37:58.15 6:07/M 2:01:57.95
2 2 Andrew Person 194 32 3 23:46.10 26:24/M 0:24.80 2 1:01:53.35 24.0mph 0:39.10 1 36:20.55 5:52/M 2:03:03.90
3 3 Clifford Olson 158 32 2 22:02.25 24:29/M 0:37.00 3 1:03:29.45 23.4mph 0:27.10 3 38:40.05 6:14/M 2:05:15.85
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 50 Marco Tucker 178 19 1 29:48.00 33:07/M 1:54.95 1 1:14:28.30 20.0mph 2:07.00 1 56:48.40 9:10/M 2:45:06.65
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Christian Ryan 163 22 2 20:14.75 22:29/M 0:34.20 1 1:08:16.65 21.8mph 0:32.20 1 43:16.70 6:59/M 2:12:54.50
2 20 Adam Heckelsmiller 135 23 1 19:43.60 21:54/M 1:29.55 2 1:09:53.00 21.3mph 0:50.65 2 52:10.80 8:25/M 2:24:07.60
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Chris Allen 102 25 1 22:32.95 25:02/M 0:48.65 1 1:05:41.55 22.7mph 0:33.85 2 42:46.50 6:54/M 2:12:23.50
2 22 Jeff Jones 141 25 5 32:04.65 35:38/M 0:50.10 3 1:08:16.30 21.8mph 1:04.65 3 43:42.95 7:03/M 2:25:58.65
3 26 Michael McDowell 153 26 2 25:03.75 27:50/M 0:50.00 2 1:07:38.25 22.0mph 1:03.10 5 53:10.80 8:35/M 2:27:45.90
4 30 Michael Fitzgerald 127 26 3 30:21.45 33:43/M 0:42.60 4 1:09:40.65 21.4mph 1:11.95 4 47:02.20 7:35/M 2:28:58.85
5 40 Craig Lutes 150 27 8 38:25.25 42:41/M 1:37.90 5 1:12:07.75 20.6mph 1:45.85 1 40:57.00 6:36/M 2:34:53.75
6 65 Jeff Chandler 113 29 4 31:21.00 34:50/M 2:34.10 6 1:20:04.50 18.6mph 1:40.90 7 1:01:30.70 9:55/M 2:57:11.20
7 80 Nick Adams 101 25 6 32:12.30 35:47/M 2:24.10 7 1:40:14.35 14.8mph 1:25.65 6 1:00:26.45 9:45/M 3:16:42.85
8 81 Kyle Riggs 161 25 7 33:18.00 37:00/M 3:16.90 8 1:42:39.20 14.5mph 1:04.30 8 1:06:19.25 10:42/M 3:26:37.65
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Curtis Keller 146 34 1 21:21.20 23:43/M 0:42.35 4 1:10:01.65 21.3mph 0:38.90 1 40:02.15 6:27/M 2:12:46.25
2 16 Matthew Cuttell 120 33 2 22:08.55 24:36/M 0:52.75 5 1:10:09.95 21.2mph 1:58.00 4 43:56.85 7:05/M 2:19:06.10
3 17 Ryan Warren 183 31 7 25:01.45 27:48/M 1:40.55 2 1:08:37.05 21.7mph 0:39.85 3 43:42.30 7:03/M 2:19:41.20
4 18 Jared Bierbaum 105 32 3 23:56.35 26:36/M 1:14.20 8 1:12:50.45 20.4mph 1:03.55 2 43:23.10 7:00/M 2:22:27.65
5 19 Gregory Brighton 109 30 4 24:09.60 26:50/M 0:38.25 3 1:09:15.80 21.5mph 0:30.55 5 49:01.60 7:54/M 2:23:35.80
6 25 Neil Glessner 130 32 8 28:01.55 31:08/M 1:06.10 1 1:08:34.40 21.7mph 0:54.15 6 49:01.75 7:54/M 2:27:37.95
7 36 Joel Shoffstall 166 30 5 24:36.55 27:20/M 1:21.55 7 1:12:49.25 20.4mph 0:43.40 8 52:52.60 8:32/M 2:32:23.35
8 37 Mike Schultz 165 33 6 24:39.50 27:23/M 1:08.35 6 1:12:29.70 20.5mph 1:15.15 9 52:54.45 8:32/M 2:32:27.15
9 44 Mark Dorris 123 31 9 32:13.50 35:48/M 2:12.35 9 1:15:01.60 19.8mph 1:06.20 7 49:09.05 7:56/M 2:39:42.70
10 73 Bobby Jovanovic 143 32 10 32:46.75 36:24/M 1:44.70 10 1:22:29.00 18.0mph 1:47.55 10 1:04:37.15 10:25/M 3:03:25.15
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Jeffrey Grabinski 131 37 1 22:01.00 24:28/M 1:25.75 1 1:01:55.00 24.0mph 0:28.45 1 44:01.75 7:06/M 2:09:51.95
2 15 Bryan Heppe 138 37 2 23:44.55 26:22/M 0:50.30 3 1:07:08.45 22.2mph 0:48.00 2 44:43.90 7:13/M 2:17:15.20
3 23 Michael Kerber 148 35 4 27:05.25 30:06/M 1:53.40 4 1:08:01.00 21.9mph 1:24.10 3 47:51.35 7:43/M 2:26:15.10
4 27 David Chung 114 35 5 30:43.85 34:08/M 1:16.20 2 1:04:57.25 22.9mph 0:46.50 6 50:25.75 8:08/M 2:28:09.55
5 31 Erik Rankin 160 37 3 26:13.35 29:08/M 0:43.70 5 1:08:54.50 21.6mph 0:35.30 8 53:27.00 8:37/M 2:29:53.85
6 39 Chad McDannald 152 39 6 31:47.10 35:19/M 1:02.05 6 1:10:48.55 21.0mph 0:58.50 5 49:48.30 8:02/M 2:34:24.50
7 48 Jason Luchtefeld 149 39 11 39:11.10 43:32/M 1:11.70 7 1:13:08.60 20.3mph 0:46.50 4 48:53.10 7:53/M 2:43:11.00
8 55 Aaron Roemer 195 36 10 36:03.70 40:03/M 1:22.55 10 1:19:01.45 18.8mph 1:14.80 7 51:22.35 8:17/M 2:49:04.85
9 60 Robert Jones 142 36 7 32:59.40 36:39/M 1:59.55 9 1:18:07.15 19.0mph 1:34.40 10 1:00:30.55 9:45/M 2:55:11.05
10 62 Eric Springer 171 39 8 33:29.10 37:12/M 1:59.65 8 1:16:40.80 19.4mph 2:02.65 11 1:01:38.15 9:56/M 2:55:50.35
11 69 John Keigher 144 36 9 34:07.20 37:54/M 4:46.85 11 1:22:31.75 18.0mph 0:29.95 9 57:34.20 9:17/M 2:59:29.95
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Eric Sommer 196 42 1 20:57.30 23:17/M 0:54.80 2 1:02:16.35 23.9mph 0:25.00 2 41:48.60 6:45/M 2:06:22.05
2 5 Dan Solomon 169 40 2 21:28.60 23:51/M 0:54.15 1 1:01:38.80 24.1mph 0:41.75 3 43:56.80 7:05/M 2:08:40.10
3 8 Travis Schroll 164 40 5 27:02.75 30:02/M 0:47.50 4 1:03:52.20 23.3mph 0:47.15 1 40:09.15 6:29/M 2:12:38.75
4 12 Dan Billingsley 106 43 4 26:17.70 29:12/M 0:44.50 3 1:02:35.10 23.8mph 0:39.40 4 44:55.10 7:15/M 2:15:11.80
5 21 Mark Etherington 125 41 3 22:14.80 24:42/M 1:37.35 6 1:13:34.55 20.2mph 1:21.00 5 46:29.90 7:30/M 2:25:17.60
6 32 Joe Higginson 139 43 6 27:24.50 30:27/M 1:00.45 7 1:14:20.45 20.0mph 1:04.05 6 46:52.40 7:34/M 2:30:41.85
7 34 James Nissen 157 41 7 30:43.00 34:08/M 1:32.60 5 1:07:40.05 22.0mph 0:50.10 9 50:31.05 8:09/M 2:31:16.80
8 46 Jeff Tigchelaar 175 44 8 31:17.45 34:46/M 2:01.65 9 1:18:33.20 18.9mph 0:49.35 8 49:49.50 8:02/M 2:42:31.15
9 52 Jason Covert 116 41 10 32:57.75 36:37/M 2:07.60 11 1:20:58.75 18.4mph 1:18.20 7 49:44.65 8:01/M 2:47:06.95
10 54 Michael Hoppe 140 41 9 31:53.30 35:26/M 1:23.35 10 1:19:42.00 18.7mph 1:06.55 10 54:21.60 8:46/M 2:48:26.80
11 67 Chris Gibbel 129 41 11 39:10.35 43:31/M 1:27.50 8 1:18:01.95 19.1mph 0:41.90 12 58:24.20 9:25/M 2:57:45.90
12 72 Chad Welch 184 43 12 40:07.75 44:34/M 2:59.15 12 1:21:03.70 18.4mph   11 58:21.65 9:25/M 3:02:32.25
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Samuel Stephenson 173 45 1 22:06.80 24:33/M 1:07.40 2 1:08:12.15 21.8mph 0:35.55 2 42:49.75 6:54/M 2:14:51.65
2 14 Duffy Smith 168 48 3 27:27.80 30:30/M 0:50.80 1 1:06:21.00 22.4mph 0:30.30 1 41:16.70 6:39/M 2:16:26.60
3 41 Tim Auth 103 47 5 29:06.70 32:20/M 1:05.55 3 1:10:51.60 21.0mph 0:43.95 4 54:26.70 8:47/M 2:36:14.50
4 42 Scott Gamboe 197 46 6 29:46.15 33:04/M 1:57.95 4 1:13:27.65 20.3mph 0:52.00 3 50:20.65 8:07/M 2:36:24.40
5 63 Daniel Cullen 118 48 7 38:22.00 42:38/M 1:04.70 5 1:19:50.05 18.6mph 2:18.85 5 54:36.15 8:48/M 2:56:11.75
6 74 James Rankin 198 45 4 28:23.05 31:32/M 1:32.85 6 1:22:25.90 18.1mph 0:50.80 7 1:15:04.75 12:06/M 3:08:17.35
7 79 Steve Figg 126 48 2 24:52.10 27:38/M 3:01.35 7 1:28:52.30 16.7mph 3:28.15 6 1:14:57.95 12:05/M 3:15:11.85
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 24 Clifford Massie 151 52 2 26:47.45 29:46/M 2:04.20 4 1:12:59.95 20.4mph 1:20.30 1 44:10.45 7:07/M 2:27:22.35
2 29 Larry Grenvik 132 53 1 24:10.40 26:51/M 1:10.40 1 1:11:26.45 20.8mph 0:55.00 2 50:37.80 8:10/M 2:28:20.05
3 43 Eric Fyalka 128 51 3 27:44.70 30:49/M 3:21.50 3 1:12:05.65 20.6mph 2:00.95 3 53:55.70 8:42/M 2:39:08.50
4 51 Bill Peterman 159 52 4 30:06.30 33:27/M 1:26.25 2 1:11:48.90 20.7mph 1:11.95 6 1:02:21.30 10:03/M 2:46:54.70
5 57 Keith Buescher 110 54 5 33:03.10 36:43/M 1:07.00 5 1:15:01.75 19.8mph 1:34.05 5 58:28.80 9:26/M 2:49:14.70
6 71 Michael Kelly 147 52 6 35:43.10 39:41/M 3:05.50 6 1:24:32.80 17.6mph 1:53.05 4 57:02.05 9:12/M 3:02:16.50
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 35 Kevin Trantina 176 55 1 26:58.50 29:58/M 1:19.50 1 1:11:16.10 20.9mph 1:06.90 1 50:54.30 8:13/M 2:31:35.30
2 70 Michael Dillard 122 55 2 30:12.90 33:33/M 3:36.60 2 1:24:59.00 17.5mph 1:37.35 2 1:00:11.40 9:42/M 3:00:37.25
3 85 Scott Tucker 179 56 3 43:14.85 48:02/M 4:19.90 3 1:30:33.60 16.4mph 3:06.00 3 1:26:03.60 13:53/M 3:47:17.95
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 84 Steven Hayes 134 65 1 43:37.45 48:28/M 4:19.90 1 1:40:14.85 14.8mph 2:21.30 1 1:16:43.85 12:22/M 3:47:17.35
 

RailSplitter Clyde/Athena

Top

Athena

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Jori Cooper 188 35 1 31:45.30 35:17/M 2:35.70 1 1:27:54.85 16.9mph 1:34.60 1 1:06:22.10 10:42/M 3:10:12.55
 
Top

Clydesdale

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Jon Popovitch 189 28 1 31:57.50 35:30/M 3:26.80 1 1:20:26.05 18.5mph 2:10.30 1 1:00:07.25 9:42/M 2:58:07.90