StovePipe/RailSplitter Triathlon

Age Group Results

June 14, 2014


Results by ChampionChip 247


StovePipe AG Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
StovePipe AG Women: Top Finishers 0-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
StovePipe Clyde/Athena Men: 1-99
StovePipe Clyde/Athena Women: 1-99

StovePipe AG

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Aimee Dziekan 48 40 2 8:51.95 31:36/M 0:54.45 1 37:13.00 21.0mph 0:53.00 2 21:51.15 7:03/M 1:09:43.55
2 11 Arielle Summitt 26 14 1 7:28.15 26:40/M 1:04.70 3 41:55.60 18.6mph 0:12.45 1 20:14.75 6:32/M 1:10:55.65
3 17 Jennifer Johnson 88 24 3 11:27.55 40:54/M 1:10.80 2 40:44.75 19.1mph 1:03.55 3 22:45.50 7:20/M 1:17:12.15
 
Top

Female 14 and Under

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 60 Lily Matthews 61 13 1 8:08.20 29:03/M 2:15.55 2 53:51.70 14.5mph 0:55.45 1 29:29.40 9:31/M 1:34:40.30
2 67 Hadley Dornon 59 12 2 8:41.20 31:01/M 1:02.35 1 51:37.45 15.1mph 0:40.00 2 35:02.30 11:18/M 1:37:03.30
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 61 Meredith March 42 29 2 11:49.85 42:12/M 1:37.45 1 48:14.50 16.2mph 0:38.00 2 32:29.85 10:29/M 1:34:49.65
2 70 Kellee Eilerman 90 26 1 11:35.80 41:22/M 3:24.20 2 54:46.20 14.2mph 1:02.05 1 27:19.75 8:49/M 1:38:08.00
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 23 Kelly Ruiter 64 33 1 9:26.10 33:41/M 1:18.65 1 39:48.10 19.6mph 1:24.85 2 27:42.95 8:56/M 1:19:40.65
2 39 Nikki Moore 81 34 4 12:22.75 44:10/M 1:17.70 2 43:50.85 17.8mph 1:50.05 1 27:10.05 8:46/M 1:26:31.40
3 65 Megan Corrigan 13 34 2 9:38.65 34:24/M 2:24.90 5 52:27.25 14.9mph 1:16.25 4 30:18.60 9:46/M 1:36:05.65
4 72 Kristi Espenschied 70 33 5 13:31.15 48:16/M 3:05.25 3 51:02.10 15.3mph 1:23.40 3 29:57.45 9:40/M 1:38:59.35
5 76 Kristen Guhlstorf 29 33 3 11:32.45 41:11/M 2:47.85 4 52:16.75 14.9mph 2:48.05 5 35:01.25 11:18/M 1:44:26.35
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 30 Angeline Deisanti 17 38 2 11:37.05 41:29/M 1:02.70 5 46:22.75 16.8mph 0:39.90 1 22:54.85 7:23/M 1:22:37.25
2 33 Alice Maginnis 47 38 5 12:28.30 44:31/M 1:19.25 1 41:58.60 18.6mph 1:07.20 3 26:35.20 8:35/M 1:23:28.55
3 36 Dayanara Hurn 69 35 3 11:44.45 41:54/M 1:43.55 6 47:17.95 16.5mph 0:45.55 2 23:57.95 7:44/M 1:25:29.45
4 43 Stephanie Heppe 86 39 4 11:48.80 42:09/M 1:10.55 3 42:54.15 18.2mph 0:52.20 6 30:26.00 9:49/M 1:27:11.70
5 47 Krista Stringham 224 36 6 12:41.30 45:18/M 1:44.25 4 44:22.35 17.6mph 0:55.95 4 28:26.30 9:10/M 1:28:10.15
6 51 Brett Stallone 68 38 7 13:42.65 48:56/M 3:17.70 2 42:16.60 18.5mph 1:07.05 5 28:52.80 9:19/M 1:29:16.80
7 68 Jill Dorbeck 23 38 1 9:50.60 35:07/M 1:50.00 8 48:43.85 16.0mph 1:30.85 8 35:29.10 11:27/M 1:37:24.40
8 69 Brittany Ottino 75 37 8 14:05.60 50:18/M 2:49.90 7 47:37.45 16.4mph 1:09.75 7 32:03.00 10:20/M 1:37:45.70
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 19 Wendy Smith 85 42 1 10:11.80 36:22/M 1:30.10 1 40:17.25 19.4mph 0:47.80 1 24:33.15 7:55/M 1:17:20.10
2 37 Sherrie Dornon 58 44 2 10:35.65 37:48/M 1:10.05 2 43:22.45 18.0mph 1:18.65 3 29:14.05 9:26/M 1:25:40.85
3 55 Lindy Sorenson 22 40 3 12:04.55 43:06/M 2:09.10 5 52:47.20 14.8mph 0:38.30 2 26:23.25 8:31/M 1:34:02.40
4 64 Candy Ashcraft 21 41 4 12:23.85 44:14/M 1:40.55 3 50:02.30 15.6mph 1:28.70 4 29:45.10 9:36/M 1:35:20.50
5 78 Stephanie Arndt 71 43 5 13:49.25 49:21/M 4:31.40 6 54:55.85 14.2mph 2:19.30 5 33:31.15 10:49/M 1:49:06.95
6 80 Janna McGiles 2 43 6 18:49.00 67:12/M 1:43.45 4 52:17.75 14.9mph 1:32.30 6 36:13.35 11:41/M 1:50:35.85
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 57 Traci Isom 36 47 1 12:36.75 45:00/M 1:55.85 1 47:37.55 16.4mph 1:18.95 1 30:38.25 9:53/M 1:34:07.35
2 71 Natalie Beck 10 46 2 13:23.80 47:48/M 1:06.35 2 49:08.30 15.9mph 1:35.30 2 33:00.95 10:39/M 1:38:14.70
3 81 Julie Herbstrith 46 46 3 16:12.45 57:51/M 3:46.25 3 52:00.10 15.0mph 1:54.35 3 45:57.20 14:49/M 1:59:50.35
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 27 Lisa Kiley 50 53 1 10:31.30 37:34/M 1:19.75 1 40:34.00 19.2mph 0:35.60 1 29:07.15 9:24/M 1:22:07.80
2 59 Kelley Willis 93 50 3 13:13.10 47:12/M 1:24.10 2 48:05.15 16.2mph 1:32.20 2 30:16.70 9:46/M 1:34:31.25
3 77 Anne Baker 91 53 2 12:06.45 43:13/M 2:28.50 3 52:11.15 14.9mph 3:09.10 3 35:42.70 11:31/M 1:45:37.90
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 56 Diane Grubb 65 57 1 12:22.00 44:10/M 1:27.10 2 45:39.00 17.1mph 1:29.70 2 33:08.25 10:41/M 1:34:06.05
2 63 Bev Smith 49 58 3 13:09.25 46:58/M 2:10.00 1 44:50.75 17.4mph 0:44.30 3 34:25.15 11:06/M 1:35:19.45
3 66 Jennifer Jones 41 55 2 12:48.60 45:43/M 2:26.10 3 50:36.65 15.4mph 0:33.80 1 29:56.60 9:39/M 1:36:21.75
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 83 Janet Guhlstorf 31 62 1 15:30.75 55:21/M 5:00.15 1 1:01:40.50 12.6mph 2:49.35 1 43:14.50 13:57/M 2:08:15.25
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Doug Rosen 100 50 2 8:51.10 31:36/M 0:30.50 1 32:47.70 23.8mph 0:30.30 1 20:28.85 6:36/M 1:03:08.45
2 2 Matt Davidson 83 35 1 7:48.10 27:51/M 0:58.90 2 32:49.85 23.8mph 0:25.75 3 24:47.80 8:00/M 1:06:50.40
3 3 Michael Dwyer 28 37 3 10:39.90 38:02/M 0:28.80 3 34:26.05 22.7mph 0:27.15 2 21:04.05 6:48/M 1:07:05.95
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Aaron Fyalka 19 19 1 7:56.30 28:20/M 1:50.60 1 40:21.95 19.3mph 0:33.85 1 20:00.20 6:27/M 1:10:42.90
2 26 Michael Bouton 97 15 3 13:01.65 46:29/M 2:41.50 2 43:00.50 18.1mph 0:33.15 2 21:33.10 6:57/M 1:20:49.90
3 41 Sam Cler 20 18 2 12:06.30 43:13/M 3:58.65 3 48:32.30 16.1mph 0:36.55 3 21:39.55 6:59/M 1:26:53.35
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 16 Zachary Clark 18 23 4 12:23.45 44:14/M 2:07.90 1 39:51.80 19.6mph 0:44.45 1 19:36.80 6:19/M 1:14:44.40
2 25 Nick Takacs 51 21 2 9:16.20 33:06/M 0:40.80 2 43:04.75 18.1mph 0:42.15 3 26:45.95 8:38/M 1:20:29.85
3 38 Nick Herkert 74 22 3 11:09.70 39:49/M 1:58.60 3 47:33.25 16.4mph 1:18.10 2 24:01.85 7:45/M 1:26:01.50
4 58 Nicholas Sgro 89 20 1 8:39.75 30:54/M 3:01.50 4 49:48.50 15.7mph 0:58.15 4 32:02.05 10:20/M 1:34:29.95
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 18 Carson Cornelius 54 27 2 9:22.65 33:27/M 1:07.60 1 41:12.90 18.9mph 0:38.50 2 24:50.75 8:01/M 1:17:12.40
2 35 Michael Miller 53 28 5 15:05.55 53:52/M 1:15.70 2 44:07.70 17.7mph 1:07.85 1 23:45.40 7:40/M 1:25:22.20
3 44 Jake Vail 27 28 1 9:04.10 32:23/M 2:55.70 4 46:42.55 16.7mph 0:36.50 3 28:06.90 9:04/M 1:27:25.75
4 52 Taylor March 79 25 4 10:56.80 39:03/M 2:51.90 3 44:58.70 17.3mph 1:29.75 4 29:17.45 9:27/M 1:29:34.60
5 54 Trent Guhlstorf 35 27 3 10:40.00 38:06/M 1:47.40 5 49:16.25 15.8mph 0:40.70 5 31:26.45 10:08/M 1:33:50.80
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Matthew Rupiper 99 32 2 10:32.70 37:37/M 0:23.45 1 36:44.10 21.2mph 0:24.70 1 21:30.10 6:56/M 1:09:35.05
2 32 Paul Seguin 11 31 1 9:11.45 32:48/M 1:37.75 3 44:25.75 17.6mph 1:17.35 2 26:35.95 8:35/M 1:23:08.25
3 45 Justin Bentley 45 34 5 13:18.60 47:30/M 2:31.45 2 44:03.05 17.7mph 1:11.60 3 26:40.65 8:36/M 1:27:45.35
4 62 Brandon Rogers 30 34 4 13:00.20 46:26/M 3:07.15 4 48:49.65 16.0mph 0:48.65 4 29:13.95 9:25/M 1:34:59.60
5 73 David Johnson 72 31 3 10:49.55 38:38/M 2:10.45 5 53:06.85 14.7mph 0:50.30 5 33:55.50 10:56/M 1:40:52.65
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Curtis Preston 63 39 1 8:32.40 30:29/M 0:32.35 1 35:34.90 21.9mph 0:26.45 1 24:15.80 7:49/M 1:09:21.90
2 28 Adam Ehrman 44 35 3 10:22.40 37:01/M 2:29.85 2 40:14.55 19.4mph 0:54.30 3 28:09.85 9:05/M 1:22:10.95
3 46 Mike Bucher 3 39 2 10:17.05 36:44/M 1:49.60 3 44:06.75 17.7mph 1:32.35 4 30:04.25 9:42/M 1:27:50.00
4 49 Cody Renshaw 62 35 5 15:45.30 56:15/M 1:44.50 4 44:16.80 17.6mph 1:00.35 2 26:05.25 8:25/M 1:28:52.20
5 74 Patrick Allen 14 37 4 13:25.80 47:55/M 3:28.50 5 50:28.95 15.5mph 1:44.85 5 31:46.60 10:15/M 1:40:54.70
6 75 Paul White 95 37 6 16:24.35 58:34/M 3:23.85 6 51:07.35 15.3mph 0:35.30 6 32:10.15 10:23/M 1:43:41.00
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 40 Randy Gibson 96 40 1 11:33.00 41:15/M 1:52.40 1 42:40.95 18.3mph 0:41.70 1 29:51.55 9:38/M 1:26:39.60
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 21 Tim Guinan 94 49 1 9:17.45 33:09/M 2:04.95 3 40:19.50 19.3mph 0:52.55 1 25:21.85 8:11/M 1:17:56.30
2 29 Timothy Wheeler 67 47 2 10:01.95 35:46/M 1:29.15 2 40:09.25 19.4mph 1:20.30 2 29:30.95 9:31/M 1:22:31.60
3 34 Alexandro Fuentes 199 46 3 11:37.20 41:29/M 2:00.80 1 39:35.55 19.7mph 1:48.45 3 30:04.45 9:42/M 1:25:06.45
4 48 Dan Thurston 87 48 4 12:09.50 43:24/M 1:58.55 4 41:45.45 18.7mph 1:56.75 4 30:58.45 9:59/M 1:28:48.70
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Troy Rogers 37 50 2 10:32.35 37:37/M 0:53.00 1 34:37.55 22.5mph 0:54.50 1 21:53.85 7:04/M 1:08:51.25
2 12 Michael Sexton 286 50 1 9:23.80 33:31/M 1:04.75 2 36:19.35 21.5mph 0:48.45 3 24:08.50 7:47/M 1:11:44.85
3 20 James Brown 57 51 3 10:45.00 38:24/M 1:30.35 3 39:53.05 19.6mph 1:32.50 2 23:52.20 7:42/M 1:17:33.10
4 50 Jim Herkert 73 54 4 14:24.10 51:26/M 1:45.00 4 44:28.10 17.5mph 0:30.60 4 27:48.60 8:58/M 1:28:56.40
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Bob Clary 40 56 1 8:10.50 29:10/M 1:13.25 1 35:57.55 21.7mph 1:34.20 1 20:26.85 6:35/M 1:07:22.35
2 5 Carey Weaver 202 55             6 1:08:01.00 4:09/M 1:08:01.00
3 14 Bob Ericson 52 57 2 9:21.40 33:24/M 1:04.55 3 38:08.05 20.5mph 1:27.60 3 23:55.70 7:43/M 1:13:57.30
4 15 Kent Wolff 55 56 3 10:08.50 36:11/M 0:43.90 2 37:46.65 20.7mph 0:44.10 4 25:04.95 8:05/M 1:14:28.10
5 22 Nyle Robinson 38 58 5 12:22.55 44:10/M 0:46.90 5 41:25.60 18.8mph 0:43.35 2 23:10.75 7:28/M 1:18:29.15
6 24 James Marshall 15 59 4 12:08.00 43:20/M 1:43.25 4 39:35.15 19.7mph 1:21.30 5 25:36.00 8:15/M 1:20:23.70
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 13 John E. Williams 39 62 1 10:50.30 38:41/M 1:33.30 1 37:34.20 20.8mph 0:32.75 1 22:55.40 7:24/M 1:13:25.95
2 42 Johnny Pine 32 61 3 14:33.55 51:58/M 1:02.80 2 43:59.05 17.7mph 0:43.20 2 26:46.05 8:38/M 1:27:04.65
3 82 David Pfeifer 98 60 2 13:53.50 49:35/M 2:07.75 3 57:28.90 13.6mph 3:14.80 3 50:13.35 16:12/M 2:06:58.30
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 31 Mike Seeborg 4 67 1 10:30.05 37:30/M 2:23.40 1 41:10.25 18.9mph 1:33.55 1 27:18.80 8:48/M 1:22:56.05
2 53 John Brubaker 43 68 2 14:34.75 52:01/M 0:41.35 2 48:07.25 16.2mph 1:21.55 2 29:00.25 9:21/M 1:33:45.15
3 79 Gray Pierson 84 66 3 16:24.50 58:34/M 4:35.35 3 51:28.55 15.2mph 3:37.60 3 33:05.90 10:40/M 1:49:11.90
 

StovePipe Clyde/Athena

Top

Athena

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Natalie McKee 77 35 2 12:51.40 45:54/M 1:31.40 1 44:42.15 17.4mph 1:16.55 1 30:12.10 9:45/M 1:30:33.60
2 10 Kelley McCormick 66 53 3 15:20.50 54:46/M 2:45.55 2 54:57.35 14.2mph 1:47.25 2 37:44.10 12:10/M 1:52:34.75
3 11 Anna Reik 24 29 1 12:10.20 43:27/M 2:44.40 3 58:37.50 13.3mph 2:01.95 3 47:22.10 15:17/M 2:02:56.15
4 12 Eanista Bailey 223 32 4 26:03.40 93:02/M 3:02.90 4 1:04:48.65 12.0mph 2:08.05 4 48:18.70 15:35/M 2:24:21.70
 
Top

Clydesdale

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 David Cate 76 37 3 10:27.45 37:19/M 0:44.15 1 34:40.90 22.5mph 0:41.85 2 25:33.15 8:15/M 1:12:07.50
2 2 Dimitri Almasi 82 26 1 9:27.30 33:45/M 1:51.20 2 38:34.45 20.2mph 0:21.20 1 24:23.55 7:52/M 1:14:37.70
3 3 Bryce McCormick 80 32 2 9:59.95 35:39/M 2:10.50 4 41:49.85 18.7mph 1:40.85 4 28:01.05 9:02/M 1:23:42.20
4 4 Bruce Obringer 229 39 4 10:37.25 37:55/M 2:09.60 3 40:50.60 19.1mph 1:30.00 5 29:53.45 9:38/M 1:25:00.90
5 5 Christopher Boggs 78 29 6 12:59.85 46:22/M 3:10.70 7 44:16.75 17.6mph 1:05.60 3 27:14.50 8:47/M 1:28:47.40
6 6 Ben Matthews 60 38 5 11:17.35 40:18/M 2:22.20 5 42:07.05 18.5mph 1:56.70 6 31:59.25 10:19/M 1:29:42.55
7 8 Greg Voudrie 92 52 7 13:24.15 47:51/M 2:05.40 6 43:31.60 17.9mph 1:44.85 7 34:09.70 11:01/M 1:34:55.70
8 9 Jason Long 33 37 8 17:03.20 60:54/M 2:04.05 8 48:50.60 16.0mph 1:00.75 8 40:14.85 12:59/M 1:49:13.45