Pioneer Sprint Triathlon

Age Group Results

April 25, 2015


Results by ChampionChip 247


Age Group Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Age Group Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59
Clydesdale/Athena Men: 1-99
Clydesdale/Athena Women: 1-99
Relay Team 1-99
Paratriathlete Men: 1-99
Paratriathlete Women: 1-99

Age Group

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Nicole Sommer 203 45 1 4:13.55 23:26/M 0:36.95 1 37:07.00 21.0mph 0:48.20 1 21:14.30 6:51/M 1:04:00.00
2 14 Lisette Caissie 112 41 3 5:28.65 30:22/M 1:52.50 2 39:03.95 20.0mph 1:28.30 2 22:33.10 7:16/M 1:10:26.50
3 21 Celeste Kudrys 128 37 2 5:17.50 29:21/M 1:03.50 3 42:50.55 18.2mph 1:20.25 3 22:59.55 7:25/M 1:13:31.35
 
Top

Female 14 and Under

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 77 Avery Scott 140 13 2 6:17.30 34:54/M 1:54.70 1 57:57.05 13.5mph 1:18.15 1 33:39.30 10:51/M 1:41:06.50
2 78 Hadley Dornon 135 13 1 4:27.30 24:43/M 1:41.75 2 1:00:09.80 13.0mph 0:51.65 2 34:42.30 11:12/M 1:41:52.80
3 85 Alexandria Meyers 138 11 3 7:40.40 42:36/M 1:36.15 3 1:09:08.45 11.3mph 0:41.05 3 45:50.25 14:47/M 2:04:56.30
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 38 Brianna Zoschke 215 19 1 4:36.30 25:33/M 1:17.00 1 45:06.95 17.3mph 0:54.20 1 28:35.20 9:13/M 1:20:29.65
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 62 Emily Menendez 169 24 1 4:51.50 26:57/M 2:15.45 1 51:45.50 15.1mph 0:50.15 1 31:14.30 10:05/M 1:30:56.90
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 74 Robin Weissman 161 27 1 5:47.90 32:08/M 2:07.30 1 55:03.75 14.2mph 1:39.45 1 34:08.55 11:01/M 1:38:46.95
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 44 Katie Cashman 145 30 1 4:34.20 25:22/M 1:38.35 1 48:52.60 16.0mph 1:17.55 1 25:08.70 8:06/M 1:21:31.40
2 61 Carrie Anderson 126 31 2 6:46.45 37:36/M 2:43.35 2 51:34.80 15.1mph 1:02.90 3 28:48.45 9:17/M 1:30:55.95
3 69 Vanda Dang 150 30 3 8:45.30 48:37/M 2:37.70 3 54:37.85 14.3mph 1:20.50 2 26:50.65 8:39/M 1:34:12.00
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 25 Shauna Dudley-Javoroski 196 39 6 6:39.10 36:57/M 1:25.05 1 41:04.40 19.0mph 0:48.75 2 25:43.50 8:18/M 1:15:40.80
2 39 Jessica Miner 193 38 2 5:40.30 31:29/M 1:10.95 2 44:51.15 17.4mph 0:59.25 4 27:53.05 9:00/M 1:20:34.70
3 41 Keri Serota 211 35 1 5:31.80 30:39/M 1:24.40 3 45:27.35 17.2mph 0:56.55 3 27:48.95 8:58/M 1:21:09.05
4 53 Valerie Creviston 123 35 5 6:31.25 36:12/M 2:56.20 5 49:39.00 15.7mph 1:06.30 1 25:41.10 8:17/M 1:25:53.85
5 54 Ginger Aschenbrenner 205 38 8 7:06.45 39:27/M 1:20.15 4 47:30.20 16.4mph 2:01.00 5 28:04.65 9:03/M 1:26:02.45
6 68 Kristi Ryan 147 37 7 6:53.60 38:14/M 1:49.60 6 51:47.10 15.1mph 2:18.40 7 31:21.60 10:07/M 1:34:10.30
7 73 Kristina Wison 106 38 4 6:11.40 34:21/M 1:33.35 8 58:30.90 13.3mph 0:37.55 6 30:30.50 9:50/M 1:37:23.70
8 76 Ashley Scarborough 154 35 3 5:57.55 33:03/M 3:32.05 7 56:15.15 13.9mph 1:41.60 8 33:02.70 10:39/M 1:40:29.05
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 35 Wendy Smith 190 43 2 6:29.30 36:01/M 1:07.80 1 43:10.80 18.1mph 1:01.00 1 27:53.60 9:00/M 1:19:42.50
2 46 Kris Hohulin 105 42 1 5:23.95 29:54/M 1:04.55 2 44:22.20 17.6mph 0:50.20 2 31:00.65 10:00/M 1:22:41.55
3 80 Stephanie Heppe 191 40 3 7:15.25 40:17/M 1:46.30 3 55:09.05 14.1mph 1:34.10 3 37:38.60 12:08/M 1:43:23.30
4 84 Sarah Ward 167 40 4 9:04.10 50:22/M 2:38.35 4 1:01:45.45 12.6mph 1:36.75 4 44:55.15 14:29/M 1:59:59.80
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 36 Lynn Staley 109 46 2 7:42.75 42:47/M 0:57.65 1 46:00.15 17.0mph 1:14.85 1 24:32.15 7:55/M 1:20:27.55
2 56 Hari Jodi 210 46 1 6:41.85 37:08/M 1:50.10 2 47:32.20 16.4mph 1:05.10 3 31:21.85 10:07/M 1:28:31.10
3 72 Sarah Fowler 177 48 3 8:55.60 49:32/M 2:09.90 3 54:53.35 14.2mph 1:33.40 2 29:05.90 9:23/M 1:36:38.15
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 29 Lisa Kiley 127 54 2 5:53.15 32:41/M 1:01.40 1 42:14.65 18.5mph 0:43.55 1 26:49.35 8:39/M 1:16:42.10
2 40 Mary Rogers 111 50 1 5:45.15 31:57/M 1:00.15 2 43:01.90 18.1mph 1:26.85 2 29:22.10 9:28/M 1:20:36.15
3 63 Loni Walker 213 51 3 5:57.90 33:03/M 1:33.50 4 51:08.60 15.3mph 0:58.05 4 31:31.75 10:10/M 1:31:09.80
4 70 Anne Baker 156 54 4 7:03.65 39:10/M 1:08.65 3 47:32.55 16.4mph 2:13.15 5 36:31.75 11:47/M 1:34:29.75
5 71 Luann Bolk 108 51 5 7:11.60 39:54/M 2:28.45 5 55:58.15 13.9mph 1:11.45 3 29:47.10 9:36/M 1:36:36.75
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 47 Patricia Shafer 217 58 1 6:17.95 34:54/M 1:28.35 1 45:26.60 17.2mph 0:47.60 2 28:41.35 9:15/M 1:22:41.85
2 65 Kathy Jones 176 59 3 8:11.75 45:28/M 2:37.65 2 52:45.65 14.8mph 2:17.70 1 27:35.70 8:54/M 1:33:28.45
3 75 Bev Smith 186 59 2 6:52.35 38:09/M 2:25.45 3 52:51.40 14.8mph 1:24.15 3 35:36.60 11:29/M 1:39:09.95
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Michael Dwyer 160 38 3 5:05.75 28:14/M 0:26.15 1 36:04.45 21.6mph 0:30.05 3 21:38.05 6:59/M 1:03:44.45
2 3 David Quinn 118 50 1 4:06.05 22:47/M 0:33.20 2 38:27.30 20.3mph 0:43.90 2 20:40.00 6:40/M 1:04:30.45
3 4 Stephen Brennan 101 21 2 4:42.15 26:07/M 0:54.15 3 38:50.90 20.1mph 0:38.50 1 19:34.95 6:19/M 1:04:40.65
 
Top

Male 14 and Under

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 64 Cal Chambers 178 13 1 4:21.00 24:10/M 2:36.85 1 56:23.35 13.8mph 0:46.15 1 27:51.40 8:59/M 1:31:58.75
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 66 Dallas Jones 157 19 1 5:49.45 32:19/M 2:35.85 1 58:06.20 13.4mph 0:28.45 1 26:30.35 8:33/M 1:33:30.30
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 49 Casey Haak 162 24 1 5:34.40 30:56/M 1:16.65 1 49:55.95 15.6mph 1:06.05 1 25:10.25 8:07/M 1:23:03.30
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 15 Mark Porter 146 26 2 4:29.80 24:54/M 1:25.85 1 41:16.50 18.9mph 1:13.60 3 23:19.85 7:31/M 1:11:45.60
2 16 Jeremy Klein 212 27 1 3:52.75 21:29/M 0:41.40 4 46:02.80 16.9mph 0:40.45 1 20:46.75 6:42/M 1:12:04.15
3 26 Kyle Fetick 168 28 4 5:21.10 29:43/M 0:45.85 5 46:04.90 16.9mph 1:31.80 2 22:04.25 7:07/M 1:15:47.90
4 34 Robert Forner 122 29 3 5:05.35 28:14/M 1:36.45 2 43:47.65 17.8mph 0:43.75 5 27:45.40 8:57/M 1:18:58.60
5 45 Anthony Timmerman 218 29 5 7:38.05 42:24/M 1:09.60 3 45:31.70 17.1mph 0:47.75 4 26:59.70 8:42/M 1:22:06.80
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Jason Sturdyvin 209 32 3 4:49.85 26:46/M 0:39.70 1 38:11.35 20.4mph 0:47.35 3 22:33.60 7:16/M 1:07:01.85
2 8 Matthew Cuttell 163 34 1 4:07.70 22:52/M 0:24.30 2 40:19.65 19.3mph 0:44.35 1 22:11.90 7:09/M 1:07:47.90
3 30 John Schweizer 174 32 2 4:37.90 25:39/M 1:28.80 3 46:26.60 16.8mph 1:41.80 2 22:28.40 7:15/M 1:16:43.50
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Dave Naze 181 37 3 5:25.40 30:06/M 0:48.65 1 38:08.65 20.5mph 0:34.05 1 23:02.10 7:26/M 1:07:58.85
2 27 Paul Swanlund 116 36 1 4:41.80 26:01/M 1:09.60 3 45:29.10 17.1mph 0:57.95 2 24:08.10 7:47/M 1:16:26.55
3 33 Adam Ehrman 134 36 2 5:13.30 28:59/M 1:57.45 2 43:30.10 17.9mph 0:51.10 3 26:18.00 8:29/M 1:17:49.95
4 50 Jeremy Bruce 121 38 4 5:35.45 31:01/M 1:33.00 4 47:56.95 16.3mph 1:05.45 4 27:11.25 8:46/M 1:23:22.10
5 67 Aaron Joyner 159 37 5 6:20.35 35:11/M 2:47.60 5 56:42.00 13.8mph 0:39.80 5 27:25.35 8:51/M 1:33:55.10
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Damon Dusin 125 40 1 4:38.40 25:44/M 0:45.60 1 38:08.35 20.5mph 0:37.35 4 22:41.10 7:19/M 1:06:50.80
2 7 Kevin Tuuk 187 43 4 5:17.30 29:21/M 1:15.25 3 40:08.85 19.4mph 0:47.65 1 19:57.70 6:26/M 1:07:26.75
3 12 Joe Higginson 143 44 2 5:08.40 28:31/M 1:17.20 4 40:29.55 19.3mph 0:53.85 2 21:27.00 6:55/M 1:09:16.00
4 13 Mark Episcopo 139 43 3 5:08.90 28:31/M 1:58.95 2 39:59.00 19.5mph 0:57.15 3 21:30.35 6:56/M 1:09:34.35
5 18 Thomas Javoroski 197 41 7 5:32.85 30:44/M 1:47.50 5 41:02.70 19.0mph 0:55.50 5 23:42.95 7:39/M 1:13:01.50
6 28 Brian Morrill 155 42 5 5:28.45 30:22/M 1:51.00 6 43:12.85 18.1mph 1:29.85 6 24:35.90 7:56/M 1:16:38.05
7 37 Jason Covert 144 42 8 6:11.40 34:21/M 2:01.80 9 46:40.95 16.7mph 0:35.05 7 24:58.40 8:03/M 1:20:27.60
8 43 Christopher Gordon 131 42 10 8:14.00 45:44/M 1:26.55 7 44:46.20 17.4mph 1:05.50 8 25:53.80 8:21/M 1:21:26.05
9 51 Jason Ward 166 43 6 5:31.95 30:39/M 0:49.20 8 46:29.05 16.8mph 0:52.60 10 29:51.15 9:38/M 1:23:33.95
10 60 David Sevick 120 44 9 6:31.10 36:12/M 3:53.85 10 49:04.45 15.9mph 2:14.60 9 28:36.60 9:14/M 1:30:20.60
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Eddie Gillon 103 49 2 4:53.65 27:08/M 0:33.35 1 38:17.95 20.4mph 0:33.70 3 23:48.40 7:41/M 1:08:07.05
2 17 Timothy Sondgeroth 183 46 3 6:08.65 34:04/M 1:00.75 2 39:53.35 19.6mph 0:41.40 5 24:58.05 8:03/M 1:12:42.20
3 20 Jim Butler 141 47 4 6:15.20 34:43/M 2:04.50 3 40:46.00 19.1mph 1:11.85 1 23:01.55 7:25/M 1:13:19.10
4 22 Mike Spann 136 49 5 6:38.60 36:51/M 1:54.95 4 41:15.35 18.9mph 0:57.00 2 23:07.70 7:27/M 1:13:53.60
5 42 Steve Morey 117 46 1 4:43.80 26:12/M 1:39.70 5 46:11.30 16.9mph 1:08.15 6 27:31.00 8:53/M 1:21:13.95
6 55 Andrew Hulin 189 48 6 6:52.70 38:09/M 2:22.90 6 52:43.00 14.8mph 1:38.05 4 24:25.60 7:53/M 1:28:02.25
7 81 Jonathan Jones 124 49 7 6:56.70 38:31/M 2:48.15 7 59:08.55 13.2mph 1:09.70 7 34:46.70 11:13/M 1:44:49.80
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Cesar Valverde 149 50 1 4:49.55 26:46/M 0:58.95 1 38:16.60 20.4mph 0:51.75 1 23:09.90 7:28/M 1:08:06.75
2 31 Eric Fyalka 133 52 2 5:21.50 29:43/M 2:34.90 3 43:40.00 17.9mph 0:42.90 2 24:45.90 7:59/M 1:17:05.20
3 32 David Bagot 214 52 3 5:24.85 30:00/M 1:03.90 2 43:09.20 18.1mph 0:45.60 4 26:59.85 8:42/M 1:17:23.40
4 57 Carlos White 182 51 6 7:06.75 39:27/M 3:21.65 4 48:58.30 15.9mph 1:34.50 5 27:30.85 8:52/M 1:28:32.05
5 59 Kurt Brauer 142 52 5 6:24.85 35:33/M 2:00.85 5 53:35.50 14.6mph 0:40.95 3 26:42.40 8:37/M 1:29:24.55
6 79 Brian Farrell 85 54 4 6:13.90 34:32/M 1:25.50 6 58:06.25 13.4mph 1:34.00 6 35:13.35 11:22/M 1:42:33.00
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 23 Curt Bennett 221 59 1 5:23.70 29:54/M 0:42.80 1 42:56.50 18.2mph 0:55.25 2 24:04.00 7:46/M 1:14:02.25
2 24 Nyle Robinson 184 59 3 7:15.50 40:17/M 0:47.15 2 43:34.05 17.9mph 0:52.50 1 23:05.90 7:27/M 1:15:35.10
3 52 William Manley 110 57 2 6:48.40 37:47/M 0:57.00 3 45:37.90 17.1mph 1:26.60 3 30:09.55 9:44/M 1:24:59.45
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 58 Johnny Pine 175 62 2 6:48.20 37:47/M 1:16.10 1 51:08.85 15.3mph 1:00.85 1 28:41.35 9:15/M 1:28:55.35
2 82 Esteban Sanchez 202 62 1 6:10.30 34:16/M 4:25.90 2 58:43.15 13.3mph 3:16.95 2 38:12.45 12:19/M 1:50:48.75
3 83 Bill Mullins 185 64 3 7:03.70 39:10/M 4:41.65 3 1:00:01.00 13.0mph 1:34.60 3 41:55.90 13:31/M 1:55:16.85
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 19 Garry Castelli 188 65 1 4:52.25 27:02/M 1:01.70 1 37:31.30 20.8mph 0:41.80 2 29:09.55 9:24/M 1:13:16.60
2 48 Mike Seeborg 130 68 2 5:55.25 32:52/M 2:50.40 2 44:09.65 17.7mph 1:51.75 1 28:02.10 9:03/M 1:22:49.15
 

Clydesdale/Athena

Top

Athena

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Lane Christiansen 180 29 1 4:46.45 26:29/M 1:42.55 1 46:07.85 16.9mph 1:27.20 1 26:36.20 8:35/M 1:20:40.25
2 8 Melissa Deamann 113 34 2 6:22.50 35:22/M 1:59.50 3 55:16.65 14.1mph 1:11.80 2 35:46.85 11:32/M 1:40:37.30
3 10 Barbara McKee 194 33 3 9:17.95 51:34/M 1:20.75 2 53:16.75 14.6mph 1:20.15 3 39:22.00 12:42/M 1:44:37.60
 
Top

Clydesdale

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Tim Auth 200 48 2 5:20.35 29:38/M 0:33.85 1 39:34.20 19.7mph 0:48.30 2 25:23.00 8:11/M 1:11:39.70
2 2 Luke Hermes 114 31 1 4:49.30 26:46/M 1:19.80 3 44:28.05 17.5mph 0:54.30 3 26:19.10 8:29/M 1:17:50.55
3 3 David Cate 219 38 4 5:39.85 31:23/M 0:37.70 2 40:56.40 19.1mph 0:55.25 4 30:10.35 9:44/M 1:18:19.55
4 5 Jason Hebel 104 36 7 6:03.80 33:37/M 1:06.05 4 48:57.95 15.9mph 1:08.80 1 24:17.60 7:50/M 1:21:34.20
5 6 Joe Brooks 222 58 6 5:55.65 32:52/M 2:03.80 6 50:04.55 15.6mph 1:30.50 6 36:39.75 11:49/M 1:36:14.25
6 7 Anthony Moore 206 36 5 5:42.50 31:40/M 3:07.45 5 49:40.10 15.7mph 2:03.25 7 36:47.80 11:52/M 1:37:21.10
7 9 Terry Pearcy 132 59 9 7:25.15 41:12/M 2:42.25 7 56:34.00 13.8mph 1:05.25 5 33:22.80 10:46/M 1:41:09.45
8 11 Glenn Meyers 137 43 8 7:00.35 38:53/M 1:17.05 8 56:48.20 13.7mph 0:47.35 9 48:53.55 15:46/M 1:54:46.50
9 12 John Krupka 153 33 3 5:31.65 30:39/M 3:21.00 9 57:01.75 13.7mph 2:32.45 8 48:28.30 15:38/M 1:56:55.15
 

Relay Team

Top

TEAM

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 M&M 208 36 1 5:01.35 27:52/M 1:08.85 1 38:48.00 20.1mph 0:20.70 1 26:39.55 8:36/M 1:11:58.45
 

Paratriathlete

Top

Female Paratriathlete

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 3 Sara Koehnke 220 25 1 15:31.35 86:12/M 1:36.50 1 53:36.80 14.6mph 0:45.40 1 25:32.45 8:14/M 1:37:02.50
2 4 Andrea Walton 165 26 2 18:02.35 **:11/M 2:51.00 2 54:40.45 14.3mph 1:11.65 2 28:48.50 9:17/M 1:45:33.95
 
Top

Male Paratriathlete

  Overall   ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Peter Schmitz 172 64 1 11:15.25 62:30/M 3:27.00 1 48:38.95 16.0mph 2:35.90 2 27:58.50 9:01/M 1:33:55.60
2 2 Jose Alejandre 164 32 2 17:17.80 96:01/M 3:09.10 2 53:27.75 14.6mph 2:29.90 1 19:17.45 6:13/M 1:35:42.00