Pioneer Sprint Triathlon

Overall Results

April 25, 2015


Results by ChampionChip 247
 

Age Group

  ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Michael Dwyer 160 38 M 1 M Top Fin 21 5:05.75 28:14/M 0:26.15 1 36:04.45 21.6mph 0:30.05 8 21:38.05 6:59/M 1:03:44.45
2 Nicole Sommer 203 45 F 1 F Top Fin 4 4:13.55 23:26/M 0:36.95 2 37:07.00 21.0mph 0:48.20 5 21:14.30 6:51/M 1:04:00.00
3 David Quinn 118 50 M 2 M Top Fin 2 4:06.05 22:47/M 0:33.20 9 38:27.30 20.3mph 0:43.90 3 20:40.00 6:40/M 1:04:30.45
4 Stephen Brennan 101 21 M 3 M Top Fin 13 4:42.15 26:07/M 0:54.15 10 38:50.90 20.1mph 0:38.50 1 19:34.95 6:19/M 1:04:40.65
5 Damon Dusin 125 40 M 1 40-44 11 4:38.40 25:44/M 0:45.60 4 38:08.35 20.5mph 0:37.35 14 22:41.10 7:19/M 1:06:50.80
6 Jason Sturdyvin 209 32 M 1 30-34 16 4:49.85 26:46/M 0:39.70 6 38:11.35 20.4mph 0:47.35 13 22:33.60 7:16/M 1:07:01.85
7 Kevin Tuuk 187 43 M 2 40-44 25 5:17.30 29:21/M 1:15.25 14 40:08.85 19.4mph 0:47.65 2 19:57.70 6:26/M 1:07:26.75
8 Matthew Cuttell 163 34 M 2 30-34 3 4:07.70 22:52/M 0:24.30 15 40:19.65 19.3mph 0:44.35 10 22:11.90 7:09/M 1:07:47.90
9 Dave Naze 181 37 M 1 35-39 32 5:25.40 30:06/M 0:48.65 5 38:08.65 20.5mph 0:34.05 17 23:02.10 7:26/M 1:07:58.85
10 Cesar Valverde 149 50 M 1 50-54 15 4:49.55 26:46/M 0:58.95 7 38:16.60 20.4mph 0:51.75 20 23:09.90 7:28/M 1:08:06.75
11 Eddie Gillon 103 49 M 1 45-49 19 4:53.65 27:08/M 0:33.35 8 38:17.95 20.4mph 0:33.70 23 23:48.40 7:41/M 1:08:07.05
12 Joe Higginson 143 44 M 3 40-44 22 5:08.40 28:31/M 1:17.20 16 40:29.55 19.3mph 0:53.85 6 21:27.00 6:55/M 1:09:16.00
13 Mark Episcopo 139 43 M 4 40-44 23 5:08.90 28:31/M 1:58.95 13 39:59.00 19.5mph 0:57.15 7 21:30.35 6:56/M 1:09:34.35
14 Lisette Caissie 112 41 F 2 F Top Fin 34 5:28.65 30:22/M 1:52.50 11 39:03.95 20.0mph 1:28.30 12 22:33.10 7:16/M 1:10:26.50
15 Mark Porter 146 26 M 1 25-29 7 4:29.80 24:54/M 1:25.85 21 41:16.50 18.9mph 1:13.60 21 23:19.85 7:31/M 1:11:45.60
16 Jeremy Klein 212 27 M 2 25-29 1 3:52.75 21:29/M 0:41.40 44 46:02.80 16.9mph 0:40.45 4 20:46.75 6:42/M 1:12:04.15
17 Timothy Sondgeroth 183 46 M 2 45-49 48 6:08.65 34:04/M 1:00.75 12 39:53.35 19.6mph 0:41.40 30 24:58.05 8:03/M 1:12:42.20
18 Thomas Javoroski 197 41 M 5 40-44 37 5:32.85 30:44/M 1:47.50 18 41:02.70 19.0mph 0:55.50 22 23:42.95 7:39/M 1:13:01.50
19 Garry Castelli 188 65 M 1 65-69 18 4:52.25 27:02/M 1:01.70 3 37:31.30 20.8mph 0:41.80 62 29:09.55 9:24/M 1:13:16.60
20 Jim Butler 141 47 M 3 45-49 53 6:15.20 34:43/M 2:04.50 17 40:46.00 19.1mph 1:11.85 16 23:01.55 7:25/M 1:13:19.10
21 Celeste Kudrys 128 37 F 3 F Top Fin 26 5:17.50 29:21/M 1:03.50 23 42:50.55 18.2mph 1:20.25 15 22:59.55 7:25/M 1:13:31.35
22 Mike Spann 136 49 M 4 45-49 61 6:38.60 36:51/M 1:54.95 20 41:15.35 18.9mph 0:57.00 19 23:07.70 7:27/M 1:13:53.60
23 Curt Bennett 221 59 M 1 55-59 29 5:23.70 29:54/M 0:42.80 24 42:56.50 18.2mph 0:55.25 24 24:04.00 7:46/M 1:14:02.25
24 Nyle Robinson 184 59 M 2 55-59 77 7:15.50 40:17/M 0:47.15 30 43:34.05 17.9mph 0:52.50 18 23:05.90 7:27/M 1:15:35.10
25 Shauna Dudley-Javoroski 196 39 F 1 35-39 62 6:39.10 36:57/M 1:25.05 19 41:04.40 19.0mph 0:48.75 35 25:43.50 8:18/M 1:15:40.80
  ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
26 Kyle Fetick 168 28 M 3 25-29 27 5:21.10 29:43/M 0:45.85 45 46:04.90 16.9mph 1:31.80 9 22:04.25 7:07/M 1:15:47.90
27 Paul Swanlund 116 36 M 2 35-39 12 4:41.80 26:01/M 1:09.60 40 45:29.10 17.1mph 0:57.95 25 24:08.10 7:47/M 1:16:26.55
28 Brian Morrill 155 42 M 6 40-44 33 5:28.45 30:22/M 1:51.00 28 43:12.85 18.1mph 1:29.85 28 24:35.90 7:56/M 1:16:38.05
29 Lisa Kiley 127 54 F 1 50-54 44 5:53.15 32:41/M 1:01.40 22 42:14.65 18.5mph 0:43.55 40 26:49.35 8:39/M 1:16:42.10
30 John Schweizer 174 32 M 3 30-34 10 4:37.90 25:39/M 1:28.80 47 46:26.60 16.8mph 1:41.80 11 22:28.40 7:15/M 1:16:43.50
31 Eric Fyalka 133 52 M 2 50-54 28 5:21.50 29:43/M 2:34.90 31 43:40.00 17.9mph 0:42.90 29 24:45.90 7:59/M 1:17:05.20
32 David Bagot 214 52 M 3 50-54 31 5:24.85 30:00/M 1:03.90 26 43:09.20 18.1mph 0:45.60 43 26:59.85 8:42/M 1:17:23.40
33 Adam Ehrman 134 36 M 3 35-39 24 5:13.30 28:59/M 1:57.45 29 43:30.10 17.9mph 0:51.10 37 26:18.00 8:29/M 1:17:49.95
34 Robert Forner 122 29 M 4 25-29 20 5:05.35 28:14/M 1:36.45 32 43:47.65 17.8mph 0:43.75 49 27:45.40 8:57/M 1:18:58.60
35 Wendy Smith 190 43 F 1 40-44 58 6:29.30 36:01/M 1:07.80 27 43:10.80 18.1mph 1:01.00 53 27:53.60 9:00/M 1:19:42.50
36 Lynn Staley 109 46 F 1 45-49 80 7:42.75 42:47/M 0:57.65 43 46:00.15 17.0mph 1:14.85 27 24:32.15 7:55/M 1:20:27.55
37 Jason Covert 144 42 M 7 40-44 51 6:11.40 34:21/M 2:01.80 49 46:40.95 16.7mph 0:35.05 31 24:58.40 8:03/M 1:20:27.60
38 Brianna Zoschke 215 19 F 1 15-19 9 4:36.30 25:33/M 1:17.00 37 45:06.95 17.3mph 0:54.20 56 28:35.20 9:13/M 1:20:29.65
39 Jessica Miner 193 38 F 2 35-39 40 5:40.30 31:29/M 1:10.95 36 44:51.15 17.4mph 0:59.25 52 27:53.05 9:00/M 1:20:34.70
40 Mary Rogers 111 50 F 2 50-54 41 5:45.15 31:57/M 1:00.15 25 43:01.90 18.1mph 1:26.85 63 29:22.10 9:28/M 1:20:36.15
41 Keri Serota 211 35 F 3 35-39 35 5:31.80 30:39/M 1:24.40 39 45:27.35 17.2mph 0:56.55 50 27:48.95 8:58/M 1:21:09.05
42 Steve Morey 117 46 M 5 45-49 14 4:43.80 26:12/M 1:39.70 46 46:11.30 16.9mph 1:08.15 47 27:31.00 8:53/M 1:21:13.95
43 Christopher Gordon 131 42 M 8 40-44 82 8:14.00 45:44/M 1:26.55 35 44:46.20 17.4mph 1:05.50 36 25:53.80 8:21/M 1:21:26.05
44 Katie Cashman 145 30 F 1 30-34 8 4:34.20 25:22/M 1:38.35 54 48:52.60 16.0mph 1:17.55 32 25:08.70 8:06/M 1:21:31.40
45 Anthony Timmerman 218 29 M 5 25-29 78 7:38.05 42:24/M 1:09.60 41 45:31.70 17.1mph 0:47.75 42 26:59.70 8:42/M 1:22:06.80
46 Kris Hohulin 105 42 F 2 40-44 30 5:23.95 29:54/M 1:04.55 34 44:22.20 17.6mph 0:50.20 68 31:00.65 10:00/M 1:22:41.55
47 Patricia Shafer 217 58 F 1 55-59 55 6:17.95 34:54/M 1:28.35 38 45:26.60 17.2mph 0:47.60 58 28:41.35 9:15/M 1:22:41.85
48 Mike Seeborg 130 68 M 2 65-69 45 5:55.25 32:52/M 2:50.40 33 44:09.65 17.7mph 1:51.75 54 28:02.10 9:03/M 1:22:49.15
49 Casey Haak 162 24 M 1 20-24 38 5:34.40 30:56/M 1:16.65 58 49:55.95 15.6mph 1:06.05 33 25:10.25 8:07/M 1:23:03.30
50 Jeremy Bruce 121 38 M 4 35-39 39 5:35.45 31:01/M 1:33.00 53 47:56.95 16.3mph 1:05.45 44 27:11.25 8:46/M 1:23:22.10
  ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
51 Jason Ward 166 43 M 9 40-44 36 5:31.95 30:39/M 0:49.20 48 46:29.05 16.8mph 0:52.60 65 29:51.15 9:38/M 1:23:33.95
52 William Manley 110 57 M 3 55-59 66 6:48.40 37:47/M 0:57.00 42 45:37.90 17.1mph 1:26.60 66 30:09.55 9:44/M 1:24:59.45
53 Valerie Creviston 123 35 F 4 35-39 60 6:31.25 36:12/M 2:56.20 57 49:39.00 15.7mph 1:06.30 34 25:41.10 8:17/M 1:25:53.85
54 Ginger Aschenbrenner 205 38 F 5 35-39 73 7:06.45 39:27/M 1:20.15 50 47:30.20 16.4mph 2:01.00 55 28:04.65 9:03/M 1:26:02.45
55 Andrew Hulin 189 48 M 6 45-49 68 6:52.70 38:09/M 2:22.90 64 52:43.00 14.8mph 1:38.05 26 24:25.60 7:53/M 1:28:02.25
56 Hari Jodi 210 46 F 2 45-49 63 6:41.85 37:08/M 1:50.10 51 47:32.20 16.4mph 1:05.10 71 31:21.85 10:07/M 1:28:31.10
57 Carlos White 182 51 M 4 50-54 74 7:06.75 39:27/M 3:21.65 55 48:58.30 15.9mph 1:34.50 46 27:30.85 8:52/M 1:28:32.05
58 Johnny Pine 175 62 M 1 60-64 65 6:48.20 37:47/M 1:16.10 60 51:08.85 15.3mph 1:00.85 59 28:41.35 9:15/M 1:28:55.35
59 Kurt Brauer 142 52 M 5 50-54 57 6:24.85 35:33/M 2:00.85 67 53:35.50 14.6mph 0:40.95 39 26:42.40 8:37/M 1:29:24.55
60 David Sevick 120 44 M 10 40-44 59 6:31.10 36:12/M 3:53.85 56 49:04.45 15.9mph 2:14.60 57 28:36.60 9:14/M 1:30:20.60
61 Carrie Anderson 126 31 F 2 30-34 64 6:46.45 37:36/M 2:43.35 61 51:34.80 15.1mph 1:02.90 60 28:48.45 9:17/M 1:30:55.95
62 Emily Menendez 169 24 F 1 20-24 17 4:51.50 26:57/M 2:15.45 62 51:45.50 15.1mph 0:50.15 69 31:14.30 10:05/M 1:30:56.90
63 Loni Walker 213 51 F 3 50-54 47 5:57.90 33:03/M 1:33.50 59 51:08.60 15.3mph 0:58.05 72 31:31.75 10:10/M 1:31:09.80
64 Cal Chambers 178 13 M 1 1-14 5 4:21.00 24:10/M 2:36.85 74 56:23.35 13.8mph 0:46.15 51 27:51.40 8:59/M 1:31:58.75
65 Kathy Jones 176 59 F 2 55-59 81 8:11.75 45:28/M 2:37.65 65 52:45.65 14.8mph 2:17.70 48 27:35.70 8:54/M 1:33:28.45
66 Dallas Jones 157 19 M 1 15-19 43 5:49.45 32:19/M 2:35.85 77 58:06.20 13.4mph 0:28.45 38 26:30.35 8:33/M 1:33:30.30
67 Aaron Joyner 159 37 M 5 35-39 56 6:20.35 35:11/M 2:47.60 75 56:42.00 13.8mph 0:39.80 45 27:25.35 8:51/M 1:33:55.10
68 Kristi Ryan 147 37 F 6 35-39 69 6:53.60 38:14/M 1:49.60 63 51:47.10 15.1mph 2:18.40 70 31:21.60 10:07/M 1:34:10.30
69 Vanda Dang 150 30 F 3 30-34 83 8:45.30 48:37/M 2:37.70 68 54:37.85 14.3mph 1:20.50 41 26:50.65 8:39/M 1:34:12.00
70 Anne Baker 156 54 F 4 50-54 71 7:03.65 39:10/M 1:08.65 52 47:32.55 16.4mph 2:13.15 80 36:31.75 11:47/M 1:34:29.75
71 Luann Bolk 108 51 F 5 50-54 75 7:11.60 39:54/M 2:28.45 72 55:58.15 13.9mph 1:11.45 64 29:47.10 9:36/M 1:36:36.75
72 Sarah Fowler 177 48 F 3 45-49 84 8:55.60 49:32/M 2:09.90 69 54:53.35 14.2mph 1:33.40 61 29:05.90 9:23/M 1:36:38.15
73 Kristina Wison 106 38 F 7 35-39 50 6:11.40 34:21/M 1:33.35 79 58:30.90 13.3mph 0:37.55 67 30:30.50 9:50/M 1:37:23.70
74 Robin Weissman 161 27 F 1 25-29 42 5:47.90 32:08/M 2:07.30 70 55:03.75 14.2mph 1:39.45 75 34:08.55 11:01/M 1:38:46.95
75 Bev Smith 186 59 F 3 55-59 67 6:52.35 38:09/M 2:25.45 66 52:51.40 14.8mph 1:24.15 79 35:36.60 11:29/M 1:39:09.95
  ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
76 Ashley Scarborough 154 35 F 8 35-39 46 5:57.55 33:03/M 3:32.05 73 56:15.15 13.9mph 1:41.60 73 33:02.70 10:39/M 1:40:29.05
77 Avery Scott 140 13 F 1 1-14 54 6:17.30 34:54/M 1:54.70 76 57:57.05 13.5mph 1:18.15 74 33:39.30 10:51/M 1:41:06.50
78 Hadley Dornon 135 13 F 2 1-14 6 4:27.30 24:43/M 1:41.75 83 1:00:09.80 13.0mph 0:51.65 76 34:42.30 11:12/M 1:41:52.80
79 Brian Farrell 85 54 M 6 50-54 52 6:13.90 34:32/M 1:25.50 78 58:06.25 13.4mph 1:34.00 78 35:13.35 11:22/M 1:42:33.00
80 Stephanie Heppe 191 40 F 3 40-44 76 7:15.25 40:17/M 1:46.30 71 55:09.05 14.1mph 1:34.10 81 37:38.60 12:08/M 1:43:23.30
81 Jonathan Jones 124 49 M 7 45-49 70 6:56.70 38:31/M 2:48.15 81 59:08.55 13.2mph 1:09.70 77 34:46.70 11:13/M 1:44:49.80
82 Esteban Sanchez 202 62 M 2 60-64 49 6:10.30 34:16/M 4:25.90 80 58:43.15 13.3mph 3:16.95 82 38:12.45 12:19/M 1:50:48.75
83 Bill Mullins 185 64 M 3 60-64 72 7:03.70 39:10/M 4:41.65 82 1:00:01.00 13.0mph 1:34.60 83 41:55.90 13:31/M 1:55:16.85
84 Sarah Ward 167 40 F 4 40-44 85 9:04.10 50:22/M 2:38.35 84 1:01:45.45 12.6mph 1:36.75 84 44:55.15 14:29/M 1:59:59.80
85 Alexandria Meyers 138 11 F 3 1-14 79 7:40.40 42:36/M 1:36.15 85 1:09:08.45 11.3mph 0:41.05 85 45:50.25 14:47/M 2:04:56.30
 

Clydesdale/Athena

  ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Tim Auth 200 48 M 1 1-99 3 5:20.35 29:38/M 0:33.85 1 39:34.20 19.7mph 0:48.30 2 25:23.00 8:11/M 1:11:39.70
2 Luke Hermes 114 31 M 2 1-99 2 4:49.30 26:46/M 1:19.80 3 44:28.05 17.5mph 0:54.30 3 26:19.10 8:29/M 1:17:50.55
3 David Cate 219 38 M 3 1-99 5 5:39.85 31:23/M 0:37.70 2 40:56.40 19.1mph 0:55.25 5 30:10.35 9:44/M 1:18:19.55
4 Lane Christiansen 180 29 F 1 1-99 1 4:46.45 26:29/M 1:42.55 4 46:07.85 16.9mph 1:27.20 4 26:36.20 8:35/M 1:20:40.25
5 Jason Hebel 104 36 M 4 1-99 8 6:03.80 33:37/M 1:06.05 5 48:57.95 15.9mph 1:08.80 1 24:17.60 7:50/M 1:21:34.20
6 Joe Brooks 222 58 M 5 1-99 7 5:55.65 32:52/M 2:03.80 7 50:04.55 15.6mph 1:30.50 8 36:39.75 11:49/M 1:36:14.25
7 Anthony Moore 206 36 M 6 1-99 6 5:42.50 31:40/M 3:07.45 6 49:40.10 15.7mph 2:03.25 9 36:47.80 11:52/M 1:37:21.10
8 Melissa Deamann 113 34 F 2 1-99 9 6:22.50 35:22/M 1:59.50 9 55:16.65 14.1mph 1:11.80 7 35:46.85 11:32/M 1:40:37.30
9 Terry Pearcy 132 59 M 7 1-99 11 7:25.15 41:12/M 2:42.25 10 56:34.00 13.8mph 1:05.25 6 33:22.80 10:46/M 1:41:09.45
10 Barbara McKee 194 33 F 3 1-99 12 9:17.95 51:34/M 1:20.75 8 53:16.75 14.6mph 1:20.15 10 39:22.00 12:42/M 1:44:37.60
11 Glenn Meyers 137 43 M 8 1-99 10 7:00.35 38:53/M 1:17.05 11 56:48.20 13.7mph 0:47.35 12 48:53.55 15:46/M 1:54:46.50
12 John Krupka 153 33 M 9 1-99 4 5:31.65 30:39/M 3:21.00 12 57:01.75 13.7mph 2:32.45 11 48:28.30 15:38/M 1:56:55.15
 

Relay Team

  ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 M&M 208 36 M 1 1-99 1 5:01.35 27:52/M 1:08.85 1 38:48.00 20.1mph 0:20.70 1 26:39.55 8:36/M 1:11:58.45
 

Paratriathlete

  ------------ Swim In ------------ T1 ------------ Bike In ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Peter Schmitz 172 64 M 1 1-99 1 11:15.25 62:30/M 3:27.00 1 48:38.95 16.0mph 2:35.90 3 27:58.50 9:01/M 1:33:55.60
2 Jose Alejandre 164 32 M 2 1-99 3 17:17.80 96:01/M 3:09.10 2 53:27.75 14.6mph 2:29.90 1 19:17.45 6:13/M 1:35:42.00
3 Sara Koehnke 220 25 F 1 1-99 2 15:31.35 86:12/M 1:36.50 3 53:36.80 14.6mph 0:45.40 2 25:32.45 8:14/M 1:37:02.50
4 Andrea Walton 165 26 F 2 1-99 4 18:02.35 **:11/M 2:51.00 4 54:40.45 14.3mph 1:11.65 4 28:48.50 9:17/M 1:45:33.95