StovePipe/RailSplitter Triathlon

Overall Results

June 20, 2015


Results by ChampionChip 247
StovePipe Clyde/Athena
StovePipe Relay

StovePipe AG

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Doug Rosen 316 51 M 1 M Top Fin 11 8:01.40 28:38/M 0:28.95 1 32:16.45 24.2mph 0:22.85 1 18:17.65 5:54/M 59:27.30
2 Duffy Smith 318 49 M 2 M Top Fin 9 8:00.10 28:34/M 1:00.60 3 32:51.75 23.7mph 0:38.05 2 18:55.00 6:06/M 1:01:25.50
3 Martin Gruebele 298 51 M 3 M Top Fin 12 8:05.10 28:52/M 1:06.15 2 32:21.30 24.1mph 0:48.30 4 20:04.10 6:28/M 1:02:24.95
4 Mike Scott 313 47 M 1 45-49 6 7:44.95 27:37/M 0:50.90 4 33:03.45 23.6mph 0:31.15 9 21:00.75 6:46/M 1:03:11.20
5 Matthew Cuttell 245 34 M 1 30-34 2 6:58.20 24:53/M 0:24.95 11 34:34.35 22.6mph 0:29.90 7 20:50.65 6:43/M 1:03:18.05
6 Kevin Tuuk 270 43 M 1 40-44 24 8:47.25 31:22/M 1:01.65 13 34:44.00 22.5mph 0:39.50 3 19:29.30 6:17/M 1:04:41.70
7 Trevor Daly 287 26 M 1 25-29 16 8:33.45 30:32/M 1:17.70 8 34:20.50 22.7mph 0:52.20 6 20:42.15 6:41/M 1:05:46.00
8 Erik Rankin 278 38 M 1 35-39 7 7:48.25 27:51/M 0:37.25 6 33:33.30 23.2mph 0:24.90 25 23:44.30 7:39/M 1:06:08.00
9 Troy Rogers 286 51 M 1 50-54 29 9:10.30 32:44/M 0:44.70 12 34:34.50 22.6mph 0:48.80 11 21:13.65 6:51/M 1:06:31.95
10 Harry Schum 275 60 M 1 60-64 28 9:08.40 32:37/M 0:58.65 14 35:06.60 22.2mph 0:41.15 10 21:10.10 6:50/M 1:07:04.90
11 Carey Weaver 272 56 M 1 55-59 15 8:19.05 29:42/M 0:45.20 5 33:19.85 23.4mph 0:38.70 32 24:17.15 7:50/M 1:07:19.95
12 Tim Auth 252 48 M 2 45-49 13 8:15.15 29:28/M 0:48.80 10 34:31.60 22.6mph 0:31.15 27 23:48.30 7:41/M 1:07:55.00
13 Tyler Diers 281 25 M 2 25-29 1 6:55.25 24:42/M 0:46.70 30 38:35.20 20.2mph 0:56.05 12 21:46.15 7:01/M 1:08:59.35
14 Craig Fiorito 319 29 M 3 25-29 45 10:22.20 37:01/M 1:04.35 19 35:57.55 21.7mph 1:05.75 5 20:40.35 6:40/M 1:09:10.20
15 Tony Maier 314 47 M 3 45-49 25 8:47.30 31:22/M 1:29.20 17 35:26.00 22.0mph 0:40.75 22 23:05.35 7:27/M 1:09:28.60
16 Chris Braun 253 18 M 1 15-19 4 7:03.85 25:11/M 0:39.45 24 38:03.15 20.5mph 0:35.85 26 23:45.25 7:40/M 1:10:07.55
17 Adam Ehrman 268 36 M 2 35-39 10 8:00.70 28:34/M 1:52.75 18 35:57.10 21.7mph 0:39.85 29 24:00.25 7:45/M 1:10:30.65
18 Tom Veerman 317 55 M 2 55-59 5 7:08.70 25:29/M 0:50.20 7 33:47.40 23.1mph 0:58.40 57 27:57.15 9:01/M 1:10:41.85
19 Bob Ericson 257 58 M 3 55-59 22 8:42.20 31:04/M 1:45.20 20 36:41.90 21.3mph 1:00.85 18 22:46.60 7:21/M 1:10:56.75
20 Mary Ann Butzke 247 53 F 1 F Top Fin 14 8:17.40 29:35/M 1:13.65 16 35:19.00 22.1mph 0:54.55 38 25:26.20 8:12/M 1:11:10.80
21 Jim Butler 280 47 M 4 45-49 50 10:49.35 38:38/M 1:08.00 22 37:24.65 20.9mph 1:01.75 8 20:55.15 6:45/M 1:11:18.90
22 Timothy Sondgeroth 289 46 M 5 45-49 56 11:06.40 39:39/M 1:21.65 9 34:27.60 22.6mph 0:37.75 31 24:07.45 7:47/M 1:11:40.85
23 Aaron Miner 240 38 M 3 35-39 21 8:41.70 31:01/M 1:20.95 23 37:48.55 20.6mph 0:56.90 19 22:54.00 7:23/M 1:11:42.10
24 Joe Mussey 296 48 M 6 45-49 37 9:27.30 33:45/M 1:13.90 29 38:29.75 20.3mph 0:50.20 13 21:46.70 7:01/M 1:11:47.85
25 Chad Jones 315 40 M 2 40-44 61 11:18.25 40:21/M 1:51.30 15 35:18.60 22.1mph 1:19.60 15 22:03.25 7:07/M 1:11:51.00
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
26 Kent Wolff 269 57 M 4 55-59 18 8:36.05 30:43/M 1:01.35 21 36:48.95 21.2mph 0:57.35 39 25:31.70 8:14/M 1:12:55.40
27 Nyle Robinson 244 59 M 5 55-59 39 9:45.00 34:49/M 1:28.90 31 38:48.90 20.1mph 0:44.20 17 22:18.60 7:12/M 1:13:05.60
28 Zvi Pasman 238 48 M 7 45-49 23 8:46.65 31:19/M 2:26.05 34 39:05.55 20.0mph 1:18.80 16 22:06.25 7:08/M 1:13:43.30
29 Ty Mullins 322 23 M 1 20-24 27 8:55.90 31:51/M 1:09.80 33 39:04.20 20.0mph 1:12.00 28 23:53.05 7:42/M 1:14:14.95
30 Pamela Hart 284 34 F 2 F Top Fin 38 9:35.40 34:14/M 1:32.55 39 40:42.85 19.2mph 1:08.45 20 22:58.45 7:25/M 1:15:57.70
31 Lynn Staley 259 46 F 3 F Top Fin 57 11:06.80 39:39/M 1:05.10 36 39:52.55 19.6mph 0:50.30 21 23:03.65 7:26/M 1:15:58.40
32 Bill Diggins 254 44 M 3 40-44 35 9:26.10 33:41/M 1:23.85 27 38:18.35 20.4mph 0:55.25 48 26:32.40 8:34/M 1:16:35.95
33 James Marshall 237 60 M 2 60-64 53 11:00.35 39:17/M 1:12.30 28 38:24.75 20.3mph 1:15.40 37 25:19.60 8:10/M 1:17:12.40
34 Josh Ryder 226 35 M 4 35-39 40 9:49.40 35:04/M 1:07.20 38 40:40.70 19.2mph 1:29.80 33 24:20.20 7:51/M 1:17:27.30
35 Casey Haak 277 24 M 2 20-24 63 11:19.70 40:25/M 0:51.70 43 41:09.25 19.0mph 0:49.55 24 23:17.20 7:31/M 1:17:27.40
36 Sherrie Dornon 305 45 F 1 45-49 30 9:11.70 32:48/M 0:54.05 45 41:24.55 18.8mph 0:57.55 43 25:58.45 8:23/M 1:18:26.30
37 Christopher Gordon 267 42 M 4 40-44 72 12:28.50 44:31/M 2:22.35 26 38:09.45 20.4mph 1:37.90 30 24:03.15 7:45/M 1:18:41.35
38 Jason Royer 294 44 M 5 40-44 34 9:21.85 33:24/M 2:17.35 55 42:48.45 18.2mph 1:00.75 23 23:14.05 7:30/M 1:18:42.45
39 Bill Fleming 265 49 M 8 45-49 43 10:08.55 36:11/M 1:50.85 35 39:27.40 19.8mph 0:55.30 46 26:21.70 8:30/M 1:18:43.80
40 Mike Seeborg 308 68 M 1 65-69 64 11:21.15 40:32/M 1:34.35 25 38:05.50 20.5mph 1:32.90 47 26:29.35 8:33/M 1:19:03.25
41 Andrew Hulin 299 48 M 9 45-49 46 10:22.90 37:01/M 1:32.40 58 44:09.75 17.7mph 1:09.70 14 21:59.45 7:05/M 1:19:14.20
42 Angie Royer 261 40 F 1 40-44 33 9:18.35 33:13/M 1:26.70 46 41:27.90 18.8mph 0:40.80 49 26:32.60 8:34/M 1:19:26.35
43 Deborah Hadsall 248 52 F 1 50-54 55 11:05.55 39:35/M 1:16.20 49 41:44.50 18.7mph 0:56.30 35 25:04.55 8:05/M 1:20:07.10
44 Jessica Miner 260 38 F 1 35-39 32 9:17.70 33:09/M 1:06.20 40 40:48.35 19.1mph 0:40.00 61 28:34.50 9:13/M 1:20:26.75
45 Mark Stieren 288 55 M 6 55-59 69 12:11.85 43:31/M 2:08.60 32 38:54.00 20.1mph 1:28.30 42 25:57.85 8:22/M 1:20:40.60
46 Justin Gumbel 239 26 M 4 25-29 48 10:32.80 37:37/M 2:18.15 44 41:13.80 18.9mph 0:55.55 41 25:57.65 8:22/M 1:20:57.95
47 Justin Allphin 243 31 M 2 30-34 36 9:26.95 33:41/M 1:33.40 50 41:54.50 18.6mph 1:26.80 50 26:40.85 8:36/M 1:21:02.50
48 Brett Stallone-Dwyer 301 39 F 2 35-39 44 10:19.35 36:51/M 1:55.30 51 41:56.00 18.6mph 0:54.50 56 27:44.70 8:57/M 1:22:49.85
49 Lily Matthews 274 14 F 1 0-14 3 7:03.55 25:11/M 1:23.60 70 48:04.25 16.2mph 0:38.10 40 25:42.50 8:17/M 1:22:52.00
50 Andrea Moore 234 18 F 1 15-19 26 8:49.80 31:29/M 1:47.25 62 45:11.25 17.3mph 0:20.75 51 26:54.00 8:41/M 1:23:03.05
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
51 Scott Todd 320 48 M 10 45-49 67 11:51.40 42:19/M 1:13.25 37 40:35.80 19.2mph 1:02.95 62 28:44.20 9:16/M 1:23:27.60
52 Julie Boente 300 53 F 2 50-54 78 13:38.80 48:41/M 2:21.90 42 41:04.00 19.0mph 1:14.10 44 25:59.05 8:23/M 1:24:17.85
53 Brad Geringer 246 31 M 3 30-34 41 9:49.85 35:04/M 1:21.50 47 41:40.30 18.7mph 1:30.50 68 30:02.45 9:41/M 1:24:24.60
54 Myra Walters 411 55 F 1 55-59 65 11:21.95 40:32/M 2:00.40 53 42:31.85 18.3mph 0:54.65 58 28:10.55 9:05/M 1:24:59.40
55 Megan Burkhardt 271 32 F 1 30-34 73 12:36.90 45:00/M 1:55.75 63 45:30.00 17.1mph 0:28.75 34 24:29.55 7:54/M 1:25:00.95
56 Andrew Bourey 292 39 M 5 35-39 54 11:02.85 39:24/M 2:11.50 60 44:36.70 17.5mph 0:53.60 45 26:16.50 8:28/M 1:25:01.15
57 Wendy Salefski 249 47 F 2 45-49 31 9:12.65 32:51/M 1:26.95 54 42:37.30 18.3mph 1:19.50 71 31:20.15 10:06/M 1:25:56.55
58 Megan Corrigan 304 35 F 3 35-39 17 8:35.65 30:39/M 1:15.30 72 48:19.40 16.1mph 1:04.40 53 27:27.55 8:51/M 1:26:42.30
59 Johnny Pine 283 62 M 3 60-64 62 11:19.25 40:25/M 1:27.45 61 44:37.15 17.5mph 0:43.10 63 28:58.95 9:21/M 1:27:05.90
60 Hadley Dornon 306 13 F 2 0-14 8 7:50.10 27:59/M 1:16.40 73 48:26.65 16.1mph 0:29.75 67 29:51.50 9:38/M 1:27:54.40
61 Nate Lee 223 20 M 3 20-24 47 10:26.90 37:16/M 2:58.95 67 46:31.25 16.8mph 0:44.60 55 27:37.70 8:55/M 1:28:19.40
62 Dan Baker 225 45 M 11 45-49 76 13:14.00 47:16/M 2:39.20 68 46:32.70 16.8mph 0:36.40 36 25:17.35 8:09/M 1:28:19.65
63 John Zielinski 302 66 M 2 65-69 42 10:04.15 35:57/M 2:46.00 52 42:25.55 18.4mph 2:10.75 70 31:18.45 10:06/M 1:28:44.90
64 Robert Rasmus 293 61 M 4 60-64 59 11:13.15 40:04/M 2:39.75 59 44:34.20 17.5mph 1:12.60 65 29:44.45 9:35/M 1:29:24.15
65 Nicholas Sgro 232 21 M 4 20-24 20 8:38.50 30:50/M 3:06.00 77 49:19.15 15.8mph 0:29.10 59 28:11.15 9:05/M 1:29:43.90
66 Jennifer Graham 229 31 F 2 30-34 52 10:59.95 39:14/M 1:53.30 71 48:08.30 16.2mph 0:23.65 60 28:21.80 9:09/M 1:29:47.00
67 Diane Grubb 413 58 F 2 55-59 58 11:07.35 39:42/M 1:31.80 57 43:51.20 17.8mph 1:46.75 75 32:46.85 10:34/M 1:31:03.95
68 Cheryl Schmelzer 224 61 F 1 60-64 80 14:37.15 52:12/M 1:22.65 48 41:40.65 18.7mph 1:28.55 72 31:56.85 10:18/M 1:31:05.85
69 Brian Schneider 321 36 M 6 35-39 77 13:32.65 48:20/M 2:50.45 65 46:00.35 17.0mph 1:17.50 52 27:25.55 8:51/M 1:31:06.50
70 Nancy Braun 250 52 F 3 50-54 19 8:36.30 30:43/M 2:04.55 56 43:25.00 18.0mph 1:36.60 79 35:25.05 11:25/M 1:31:07.50
71 Stephen Paca 241 45 M 12 45-49 84 22:44.30 81:11/M 2:05.55 41 40:56.75 19.1mph 1:17.60 54 27:32.10 8:53/M 1:34:36.30
72 Avery Scott 285 13 F 3 0-14 51 10:58.75 39:10/M 1:07.00 75 48:52.20 16.0mph 0:57.35 77 33:37.50 10:51/M 1:35:32.80
73 Jenny Jones 311 56 F 3 55-59 68 11:54.70 42:30/M 1:45.75 76 49:13.65 15.8mph 0:50.40 73 32:00.50 10:19/M 1:35:45.00
74 Madison Oschwald 251 21 F 1 20-24 49 10:34.05 37:44/M 1:36.30 79 50:03.30 15.6mph 0:47.10 76 33:03.00 10:40/M 1:36:03.75
75 Brenda Moore 412 61 F 2 60-64 82 15:09.25 54:06/M 2:23.40 66 46:22.10 16.8mph 0:58.90 69 31:15.40 10:05/M 1:36:09.05
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
76 Courtney McCormick 303 30 F 3 30-34 66 11:42.95 41:47/M 2:52.60 80 50:56.80 15.3mph 1:13.80 66 29:50.25 9:37/M 1:36:36.40
77 Tricia Owsley 228 44 F 2 40-44 60 11:15.70 40:11/M 2:56.55 69 46:52.10 16.6mph 6:01.15 64 29:42.90 9:35/M 1:36:48.40
78 Laura Jeffers 291 26 F 1 25-29 70 12:14.10 43:41/M 1:31.20 74 48:42.55 16.0mph 1:26.40 78 33:59.55 10:58/M 1:37:53.80
79 Gray Pierson 282 67 M 3 65-69 81 14:46.80 52:44/M 2:37.60 64 45:53.80 17.0mph 2:03.15 74 32:46.75 10:34/M 1:38:08.10
80 Jeff Walden 263 51 M 2 50-54 74 12:45.90 45:32/M 4:05.75 78 49:27.50 15.8mph 1:26.25 80 35:36.45 11:29/M 1:43:21.85
81 Riley Cate 309 12 F 4 0-14 71 12:15.00 43:45/M 1:48.45 82 51:52.45 15.0mph 0:42.30 81 42:15.70 13:38/M 1:48:53.90
82 Megan Goodman 236 29 F 2 25-29 79 13:41.10 48:52/M 1:21.65 84 55:06.50 14.2mph 2:27.70 82 43:26.20 14:01/M 1:56:03.15
83 Dave Pfeiffer 310 61 M 5 60-64 75 13:07.75 46:51/M 3:05.95 85 59:56.30 13.0mph 2:57.15 83 1:26:47.40 28:00/M 2:45:54.55
DNF Jeana Reinbold 242 42 F 40-44 83 18:25.95 65:46/M 2:07.70 83 52:50.55 14.8mph 0:45.50      
DNF Jeff Salefski 295 52 M 50-54 85 28:35.20 **:05/M 10:32.80 81 51:51.25 15.0mph        
Top  

StovePipe Clyde/Athena

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 David Cate 279 38 M 1 1-99 1 9:11.65 32:48/M 0:40.70 1 35:23.35 22.0mph 0:47.35 1 27:51.10 8:59/M 1:13:54.15
2 Steve Burton 262 42 M 2 1-99 5 10:31.15 37:34/M 1:10.90 2 40:30.60 19.3mph 1:07.85 4 29:51.80 9:38/M 1:23:12.30
3 Jori Cooper 227 36 F 1 1-99 2 9:45.25 34:49/M 1:26.40 4 40:51.65 19.1mph 1:16.40 5 29:58.65 9:40/M 1:23:18.35
4 Natalie McKee 276 36 F 2 1-99 7 10:44.55 38:20/M 1:07.35 6 42:16.35 18.5mph 1:13.75 3 29:47.30 9:36/M 1:25:09.30
5 Ben Matthews 273 39 M 3 1-99 3 9:50.35 35:07/M 2:19.60 3 40:43.60 19.2mph 1:56.60 6 32:52.45 10:36/M 1:27:42.60
6 Anthony Moore 255 36 M 4 1-99 4 10:07.90 36:08/M 1:25.30 5 41:40.55 18.7mph 1:15.25 8 34:37.60 11:10/M 1:29:06.60
7 Missy Thomas 258 41 F 3 1-99 6 10:42.55 38:13/M 2:14.05 8 43:11.25 18.1mph 1:03.20 7 32:52.45 10:36/M 1:30:03.50
8 Barbara McKee 266 33 F 4 1-99 10 13:15.75 47:19/M 1:02.70 10 45:53.95 17.0mph 1:18.25 10 37:44.90 12:10/M 1:39:15.55
9 Tami Gharst 264 44 F 5 1-99 11 14:36.15 52:09/M 1:40.25 9 45:05.95 17.3mph 0:53.85 9 37:09.70 11:59/M 1:39:25.90
10 Tj Schlouski 312 36 M 5 1-99 8 11:50.35 42:16/M 1:27.35 7 42:52.55 18.2mph 2:09.35 12 41:44.65 13:28/M 1:40:04.25
11 Shelton Scott 323 35 M 6 1-99 9 13:12.65 47:09/M 1:58.70 12 1:07:00.10 11.6mph 1:38.05 2 29:40.20 9:34/M 1:53:29.70
12 Rachel Bentley 235 34 F 6 1-99 12 19:29.10 69:35/M 1:41.65 11 52:06.05 15.0mph 1:02.45 11 41:44.00 13:28/M 1:56:03.25
13 Jesse Gilsdorf 297 50 M 7 1-99 13 23:42.60 84:39/M 3:58.30 13 1:10:01.65 11.1mph 1:30.50 13 1:01:09.60 19:44/M 2:40:22.65
Top  

StovePipe Relay

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Francis fam 290 50 F 1 1-99 1 47:49.25 **:46/M 1:25.60 1 45:31.45 17.1mph 0:29.55 1 28:36.55 9:14/M 2:03:52.40