Abes Trail Trek

Age Group Results

November 14, 2015


Results by ChampionChip247


5K Run/Walk Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
5K Run/Walk Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
5K Clyde/Athena Men:
5K Clyde/Athena Women: 0-99

5K Run/Walk

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ann Clary 352 21 17 25:38.35 8:16/M
2 Jodi O'Dell 152 33 19 25:48.70 8:19/M
3 Holly Phelps 174 17 26 28:01.45 9:02/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Hardesty 92 11 30 28:56.85 9:20/M
2 Sophia Turek 328 10 52 33:01.00 10:39/M
3 Olivia Turek 329 12 53 33:01.00 10:39/M
4 Maria Casson 98 14 108 54:41.65 17:38/M
5 Heidi Bruce 343 6 112 56:33.75 18:15/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adrianna Bartolomucci 155 17 87 41:12.80 13:17/M
2 Elizabeth Casson 97 15 109 54:41.80 17:38/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Allen 348 27 35 30:05.75 9:42/M
2 Stephanie Krager 124 28 49 32:28.50 10:28/M
3 Bethany Russell 123 29 50 32:34.70 10:30/M
4 Cate Simmermaker 323 24 61 34:42.85 11:12/M
5 Alli Heye 176 24 67 36:40.95 11:50/M
6 Rachel Opp 160 26 68 36:43.45 11:51/M
7 Camille Floyd 169 24 71 37:29.00 12:05/M
8 Bethany Simmermaker 324 20 77 38:55.20 12:33/M
9 Jennifer Herman 96 29 86 41:11.60 13:17/M
10 Amanda Buse 179 21 89 42:21.35 13:40/M
11 Sara Prack 135 24 91 42:51.45 13:49/M
12 Kelsie McKean 118 24 92 42:51.60 13:49/M
13 Mackenzie Waide 154 20 99 50:56.95 16:26/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Courtney McCormick 161 30 33 30:04.25 9:42/M
2 Sarah Kaisner 354 36 48 32:09.75 10:22/M
3 Nicole Nicholson 148 32 58 34:19.10 11:04/M
4 Allison Lachance 69 30 66 36:37.60 11:49/M
5 Amanda Marshall-Lucas 166 34 81 39:19.25 12:41/M
6 Michelle Keokham 130 33 82 40:18.65 13:00/M
7 Colette Miller 164 31 88 42:09.70 13:36/M
8 Cody Heubner 100 33 90 42:27.15 13:42/M
9 Beth Gay 133 33 96 48:29.10 15:38/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wendy Beckerman 86 45 29 28:41.85 9:15/M
2 Jan Sampson 82 48 32 29:57.35 9:40/M
3 Lekha Mayes 136 41 38 30:43.20 9:55/M
4 Shelley McIntyre 319 48 40 30:46.55 9:55/M
5 Sally Carter 114 43 46 31:41.15 10:13/M
6 Joy Bultmann 63 40 51 32:48.55 10:35/M
7 Agnes Mrozowski 112 43 57 34:02.40 10:59/M
8 Joni Foor 79 48 59 34:20.50 11:05/M
9 Sandra L Carbonell 175 46 64 35:44.15 11:32/M
10 Kathleen Henke 70 49 65 36:00.05 11:37/M
11 Kari Fargusson 87 48 69 36:46.65 11:52/M
12 Christy Smith 336 40 73 38:04.10 12:17/M
13 Janiece Campbell 134 42 83 40:19.45 13:00/M
14 Jennifer Allen 141 45 85 41:07.50 13:16/M
15 Ginger Adams 80 43 97 50:10.80 16:11/M
16 Jana Brennan 84 44 103 52:11.90 16:50/M
17 Angie Bruce 342 40 113 56:33.80 18:15/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara King 153 55 41 30:48.60 9:56/M
2 Kathleen Fetter 142 52 55 33:02.70 10:39/M
3 Rhonda Heinz 106 50 62 34:50.05 11:14/M
4 Susan Collins 83 56 63 34:52.15 11:15/M
5 Barb Reuther 66 57 74 38:18.35 12:21/M
6 Kelly Crossin 163 52 75 38:42.45 12:29/M
7 Tina Samala 361 56 76 38:54.70 12:33/M
8 Bev Smith 113 59 80 39:09.70 12:38/M
9 Jennifer Lusardi 78 51 94 47:01.30 15:10/M
10 Jill Roth 64 50 104 52:12.80 16:50/M
11 Gayle Tackett 93 57 105 53:54.65 17:23/M
12 Monica Schuyler 138 50 111 55:51.00 18:01/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sharon Schirding 125 63 95 48:28.65 15:38/M
2 Karen Gruenisen 146 61 98 50:10.90 16:11/M
3 Carol Seguin 65 66 100 51:01.55 16:27/M
4 Pam Albrecht 75 61 101 51:01.75 16:27/M
5 Marsha Satorius 67 63 106 53:59.00 17:25/M
6 Ruth Kopec 115 60 107 53:59.20 17:25/M
7 Jan Costello 111 63 110 54:57.25 17:44/M
8 Bonnie Bruce 345 69 114 56:38.45 18:16/M
9 Georgene Jones 177 61 115 1:01:13.50 19:45/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wyatt McIntyre 180 16 1 17:36.80 5:41/M
2 Layne Hill 101 16 2 19:07.00 6:10/M
3 Kevin Wood 16 49 3 19:42.55 6:21/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Johnson 269 12 6 21:31.20 6:56/M
2 Charlie Dunham 143 11 8 22:07.05 7:08/M
3 Ian Kaisner 170 12 12 24:01.40 7:45/M
4 Adam Gribbins 89 11 13 24:33.30 7:55/M
5 Toby Gallion 128 11 14 24:38.95 7:57/M
6 Charles Pittman 139 11 22 27:43.80 8:56/M
7 Quinn Hardesty 91 13 39 30:45.70 9:55/M
8 Jackson Beachy 108 10 42 30:55.85 9:58/M
9 Jj Harrison 120 12 44 31:14.75 10:05/M
10 Aidan Brennan 85 12 102 52:05.75 16:48/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Nordsiek 149 15 4 19:48.45 6:23/M
2 Jeff Gourley 355 18 10 23:54.30 7:43/M
3 Tyler Gallion 127 15 11 23:55.85 7:43/M
4 Brennan Auth 144 17 24 27:57.00 9:01/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Distin 165 29 5 21:04.30 6:48/M
2 Nathanael Hand 105 28 21 26:47.10 8:38/M
3 Zachary McPherson 145 27 23 27:49.20 8:58/M
4 Adam Bruning 116 24 45 31:16.35 10:05/M
5 Mark McCue 68 28 56 33:24.65 10:46/M
6 Luke McCue 74 26 79 38:56.75 12:34/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Craig Frick 150 35 7 21:52.45 7:03/M
2 Neil Brumleve 95 32 9 23:49.00 7:41/M
3 Steven Lachance 73 30 18 25:43.15 8:18/M
4 Songkane Keokham 131 38 27 28:35.95 9:13/M
5 Ben Bultmann 77 31 28 28:40.25 9:15/M
6 Joe Kicielinski 71 34 37 30:40.65 9:54/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rob Gallion 126 44 15 25:08.00 8:06/M
2 Pete Bultmann 62 40 25 27:57.15 9:01/M
3 Michael Neighbor 72 43 36 30:24.55 9:48/M
4 Kyle Beachy 107 44 43 30:56.85 9:59/M
5 Ty Turek 330 42 54 33:01.20 10:39/M
6 Andrew Nicholson 147 45 60 34:26.50 11:06/M
7 Stan Nord 110 42 70 37:22.60 12:03/M
8 Jason Gribbins 90 40 93 43:34.25 14:03/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John McCoy 81 57 20 26:11.80 8:27/M
2 Dan Brill 358 50 34 30:05.55 9:42/M
3 Rick Eilering 76 53 47 31:46.40 10:15/M
4 Rich Chaput 359 52 78 38:56.55 12:34/M
5 Sean Dailey 119 50 84 40:21.85 13:01/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Johnny Pine 173 62 16 25:22.50 8:11/M
2 Dan Loyd 151 63 31 29:14.65 9:26/M
3 Kent Massie 102 64 72 38:00.75 12:15/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Bruce 346 70 116 1:01:13.65 19:45/M
 

5K Clyde/Athena

Top

Athena

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Strubbe 322 49 1 1:34:39.45 30:32/M